fot. PAP/ Marcin Bielecki

Szef MON: Pamiętamy o tych, którzy stracili życie na misjach

Wspominamy wszystkich, którzy stracili życie na służbie poza granicami Ojczyzny – podkreślił w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak, w dniu pamięci o zmarłych i poległych w operacjach wojskowych poza granicami państwa.

Dzień pamięci jest obchodzony w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji wojskowych za granicą. 21 grudnia 2011 r. w okolicy Ghazni w wybuchu miny-pułapki zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy.

„Dziewięć lat temu w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej. Dziś, w dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa wspominamy wszystkich, którzy stracili swoje życie na służbie poza granicami Ojczyzny. Cześć Ich Pamięci!” – napisał szef MON na Twitterze.

W 2014 r. w rocznicę tragicznej śmierci pięciu polskich żołnierzy w Warszawie zainaugurowało działalność Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, którego zadania to pomoc i wsparcie dla byłym uczestników misji zagranicznych i ich rodzin, popularyzacja wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych.

Polska uczestniczy w zagranicznych misjach wojskowych od 1955 r., kiedy polscy żołnierze wzięli udział w misji nadzorczej w Korei. Od tamtej pory przez misje przeszło ponad 115 tys. Polaków, głownie żołnierzy, ale także funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Zginęło i zmarło 121 z nich, ponad 800 zostało rannych.

PAP

drukuj