fot. Tomasz Strąg

Szef MON gospodarzem spotkania Bukaresztańskiej Dziewiątki

Tematem rozmów ministrów obrony państw B9 będzie wkład krajów wschodnich obrzeży NATO w poprawę sojuszniczych zdolności do odstraszania i obrony. Spotkaniu będzie przewodniczył szef MON Mariusz Błaszczak.

Będzie to drugie spotkanie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem ministrów obrony. Do Warszawy mają przybyć szefowie resortów obrony Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Pierwsze konsultacje w tym gronie odbyły się w Warszawie w 2014 r.

Jak zapowiadało MON, „ministrowie omówią możliwości wspólnego wkładu w poprawę sojuszniczego odstraszania i obrony, zgodnie z zasadą 360 stopni, czyli na wszystkich kierunkach strategicznych”, zwłaszcza w obszarach planowania, łańcucha dowodzenia w regionie, zapewnienia sił o odpowiedniej gotowości, a także wsparcia dla krajów partnerskich Sojuszu. Tematem rozmów mają być także możliwości współpracy w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak mechanizm stałej współpracy obronnej PESCO, Europejski Fundusz Obronny czy mobilność wojskowa.

Spotkanie przypada w dniu 70. rocznicy podpisania traktatu waszyngtońskiego i powołania NATO.

Pod koniec lutego w Koszycach na Słowacji odbył się szczyt B9, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda. W spotkaniu głów państw poświęconym sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zagrożeniom hybrydowym uczestniczył także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Dziewiątka Bukaresztańska to regionalna inicjatywa służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkaniem prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. na tzw. mini szczycie NATO w Bukareszcie państwa Europy środkowowschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl