fot. Tomasz Strąg

Szef MON: Deklaracja prezydenta D. Trumpa ws. wojsk dobra dla bezpieczeństwa Polski i Europy

Deklaracja prezydenta Donalda Trumpa, że część amerykańskich żołnierzy wycofywanych z Niemiec trafi do innych krajów europejskich, jest korzystna dla Polski i Europy – ocenił minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Cieszymy się z tej deklaracji, ta deklaracja z jednej strony umacnia polskie bezpieczeństwo, jest też dowodem tego, że przynajmniej część tych żołnierzy zostanie w Europie, a obecność wojsk amerykańskich jest dobra dla bezpieczeństwa Polski, ale także całej Europy” – mówił w TVP Info min. Mariusz Błaszczak, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w środowej wizycie w Białym Domu.

Zastrzegł, że „nie do nas należy decyzja, ilu i z jakiego państwa zostaną przesunięci żołnierze rozlokowani w Polsce, to jest decyzja prezydenta Donalda Trumpa”.

„Jesteśmy otwarci na przyjęcie dodatkowych żołnierzy” – zadeklarował minister. Przypomniał, że ubiegłoroczne deklaracje obu prezydentów zapowiedziały wzrost liczby Amerykanów przebywających stale w Polsce o ok. 1000.

Prezydent Donald Trump oświadczył, że USA będą zmniejszać liczbę swoich żołnierzy w Niemczech. Dodał, że prawdopodobnie wojska zostaną przeniesione do innych krajów Europy, w tym do Polski.

PAP

drukuj