fot. TT/PremierRP

Szef KPRM: Podwyżki wynagrodzeń polityków tworzą transparentny system, gdzie trzy władze są traktowane w taki sam sposób

Szef KPRM Michał Dworczyk tłumaczy, że zmiany podwyższające wynagrodzenia dla polityków tworzą transparentny system. Jego zdaniem, ustawa w tej sprawie zbliża do siebie rozwiązania dotyczące wszystkich trzech władz.

Polityk mówił o przepisach na antenie telewizji publicznej.

Obecna ekipa rządząca jest krytykowana za propozycję podwyższenia uposażeń. Za przepisami opowiedziała się już niższa izba parlamentu. Do prac nad projektem przystąpi teraz Senat, którym kieruje m.in. Koalicja Obywatelska. Nie wiadomo, jak będą głosować senatorowie.

Projekt, który wyszedł z komisji regulaminowej poparty przez wszystkie kluby, a który teraz jest procedowany w Senacie, w sposób systemowy reguluje wynagrodzenia samorządowców i najważniejszych osób w państwie. Tworzy transparentny system, gdzie trzy władze, czyli władza: ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza są traktowane w taki sam sposób, jeśli chodzi o wynagrodzenia. Te rozwiązania w tej chwili są zbliżone i transparentne – mówił minister Michał Dworczyk.

Uchwalone przez Sejm zmiany przewidują, że wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Wynagrodzenie ma otrzymać także Pierwsza Dama.

 

RIRM

drukuj