Szef dyplomacji spotkał się z ambasador Izraela; tematem m.in. kalendarz możliwych wizyt

Szef MSZ Jacek Czaputowicz przyjął w piątek w siedzibie resortu, ambasador Izraela Annę Azari. Jak przekazał szef biura prasowego MSZ Artur Lompart, tematem spotkania był m.in. kalendarz możliwych do zrealizowania wizyt międzypaństwowych.

„Rozmowa koncentrowała się na sprawach bilateralnych. Omówiono m.in. kalendarz nadchodzących wydarzeń i możliwych do zrealizowania wizyt” – powiedział Artur Lompart, pytany przez o cele piątkowej rozmowy.

Jak dodał, strona izraelska była ponadto zainteresowana „polskim spojrzeniem na problematykę UE, NATO i Bliskiego Wschodu”.

O spotkaniu resort dyplomacji poinformował w piątek rano na Twitterze.

Relacje polsko-izraelskie zdominowała w ostatnim czasie problematyka historyczna oraz spór o przepisy wprowadzone przez Polskę styczniową nowelizacją ustawy o IPN.

Przepisy nowelizacji – mówiące o sankcjach za przypisywanie „publicznie i wbrew faktom” narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, a także za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni” – obowiązywały w Polsce od 1 marca. Wywołały one krytykę m.in. ze strony władz Izraela oraz przedstawicieli żydowskiej diaspory. Izraelskie MSZ oświadczyło wtedy, że „żadna ustawa nie zmieni faktów”. Inne instytucje wyrażały ponadto obawy o wolność badań historycznych. O przeanalizowanie ustawy pod kątem wolności słowa apelowała też administracja amerykańska.

6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do TK. Prezydent chciał, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz aby przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

27 czerwca Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał kolejną nowelizację ustawy o IPN, która uchyliła artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

W uzasadnieniu tych zmian podkreślono, że „bardziej efektywnym sposobem ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego, biorąc pod uwagę cel ustawy, będzie wykorzystanie narzędzi cywilnoprawnych”.

Tego samego dnia premierzy Polski i Izraela: Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu, podpisali wspólną deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.

Kształt deklaracji spotkał się z krytyką m.in. ze strony Yad Vashem, według którego dokument „zawiera serię bardzo problematycznych stwierdzeń, które są niezgodne z obecną wiedzą historyczną” na temat Zagłady.

Przeciwko deklaracji szefów rządów Polski i Izraela, protestował też m.in. izraelski minister edukacji i diaspory Naftali Bennett, domagając się odwołania dokumentu lub przekazania go do zatwierdzenia rządowi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl