fot. PAP/EPA

Szef CIA: Rosja będzie nadal usiłowała ingerować w wewnętrzne sprawy USA

Szef CIA Mike Pompeo oświadczył na Forum Bezpieczeństwa w Aspen, w stanie Kolorado, że Rosja będzie nadal usiłowała ingerować w wewnętrzne sprawy USA. Nazwał relacje z Moskwą „skomplikowanymi” i ocenił, że Rosja nie ma planów wycofania się z Syrii.

Mike Pompeo powtórzył też, że Rosja ingerowała w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku.

Dyrektor CIA powiedział ponadto, że niewiele wskazuje na to, by Rosja przyjęła poważną strategię wobec bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Syrii. Sugestie, że Moskwa jest w Syrii sojusznikiem Waszyngtonu, nie są potwierdzone tym, co się tam dzieje – ocenił. Wyraził też opinię, że Rosja pozostanie militarnie w Syrii utrzymując swą bazę w porcie Tartus nad Morzem Śródziemnym.

Mike Pompeo podkreślił też, że trudno wyobrazić sobie stabilną sytuację w Syrii ze wspieranym przez Rosję prezydentem Baszarem el-Asadem u władzy. Nazwał go  „marionetką Irańczyków”.

Mike Pompeo jednocześnie wyraził nadzieję, iż w niektórych regionach świata USA i Rosja będą mogły współpracować w walce z terroryzmem.

Szef CIA występował na VIII Forum Bezpieczeństwa w Aspen, zorganizowanym przez amerykański ośrodek analityczny Aspen Institute.

PAP/RIRM

drukuj