Szef BBN: Raport ws. bazy USA w Polsce nie będzie raczej gotów na 1 marca

Raport Pentagonu o zasadności stworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce „raczej nie będzie gotowy 1 marca”. Powiedział szef BBN-u Paweł Soloch, który przebywał z wizytą w Waszyngtonie.

Termin przedstawienia raportu do 1 marca br. wyznaczył amerykański Kongres. Zapisano to w przyjętej w ub.r. „Ustawie o autoryzacji wydatków na obronę im. Johna McCaina”. Zobowiązuje ona ministra obrony USA do przedstawienia raportu analizującego wszystkie „za i przeciw” lokalizacji bazy amerykańskiej w Polsce. Przewidziany przez Kongres termin 1 marca 2019 r. nie miał charakteru wiążącego prawnie, ale był raczej postulatem Kongresu.

To ważny dokument wymaga wielu analiz – dlatego cierpliwe czekamy – powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

To temat, który wymaga dogłębnych analiz i opracowań i pewnie też dlatego strona amerykańska o jakiś krótki czas przedłuży przedstawianie tego raportu Kongresowi Stanów Zjednoczonych, dlatego też czekamy na efekt tych prac. Jestem przekonany, że w najbliższych tygodniach poznamy szczegóły tego opracowania, tym bardziej, że jest to opracowanie o tyle dla nas ważne, że od niego będzie zleżało czy bazy wojsk amerykańskich powstaną w Polsce czy też nie. Minister Mariusz Błaszczak, który na bieżąco monitoruje te sprawy, bardzo często podkreśla, że dziś nie rozmawiamy czy będą bazy, bo jak rozumiem to jest przesądzone, tylko kiedy i w jakiej formie – mówił Wojciech Skurkiewicz.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił, że zasadnicze znaczenia dla zwiększenia stałej obecności sił amerykańskich w Polsce będą mieć prowadzone obecnie intensywne negocjacje z udziałem przedstawicieli Pentagonu i polskiego MON.

Podczas wizyty w Waszyngtonie szef BBN rozmawiał z przedstawicielami Pentagonu, Departamentu Stanu, Rady Bezpieczeństwa Krajowego i Agencji Obrony Antybalistycznej.

RIRM

drukuj