Szef BBN: Certyfikacja dowództwa w Elblągu wypełnia decyzje szczytu NATO

Certyfikacja dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu to wypełnienie postanowień warszawskiego szczytu NATO; znamienne, że przy tej okazji prezydent wręczy awanse generalskie oficerom z dowództwa dywizji i dowództwa korpusu w Szczecinie – ocenił szef BBN Paweł Soloch.

W czwartek w Elblągu odbędzie się uroczystość zakończenia ćwiczenia Anakonda 18, podczas którego poddano certyfikacji dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód. Zadaniem dowództwa ma być koordynacja działań wielonarodowych grup batalionowych NATO.

„Certyfikacja dowództwa w Elblągu to postawienie >>kropki nad i<< w realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie” – powiedział Paweł Soloch.

„Prezydentowi zależało, aby proces osiągania gotowości dowództwa do działania przebiegał sprawnie i z dotrzymaniem wszystkich terminów. To świadczy o tym, że Polska konsekwentnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Widać, że nasi partnerzy z NATO także z determinacją angażują się budowę struktur wojskowych na wschodniej flance. NATO swoje deklaracje popiera konkretnymi działaniami” – dodał szef BBN.

Zaznaczył, że utworzenie dowództwa dywizyjnego w Elblągu uzupełnia brakujące ogniwo w łańcuchu dowodzenia pomiędzy sojuszniczymi siłami stacjonującymi w Polsce i krajach bałtyckich a Dowództwem Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie. Przypomniał, że Polska „cały czas zgłasza gotowość do utworzenie dowództwa na szczeblu armii na wschodniej flance”.

„Po certyfikacji dowództwo w Elblągu przejmie zadania koordynacji działań batalionowych grup bojowych m.in. w obszarach szkolenia i świadomości sytuacyjnej. O znaczeniu tych obu dowództw świadczy także fakt, że Prezydent zdecydował się wręczyć awanse generalskie służącym w nich oficerom” – powiedział Paweł Soloch.

„Rośnie rola polskich oficerów w strukturach sił sojuszniczych” – dodał.

Uznał, iż „symboliczne jest, że awanse generalskie po raz pierwszy zostaną wręczone w warunkach polowych; poza Warszawą i nie przy okazji państwowych uroczystości”.

W czwartek w Elblągu prezydent wręczy nominację na stopień generała dywizji prezydent dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. gen. bryg. Krzysztofowi Motackiemu. Szef sztabu dywizji płk Piotr Malinowski i zastępca szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód płk Dariusz Żuchowski otrzymają awans na stopień gen. brygady.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl