Szczyt klimatyczny COP29 w Azerbejdżanie
Trwa szczyt klimatyczny COP29 w Azerbejdżanie. Do Baku udał się prezydent Andrzej Duda, który przedstawi polski model transformacji energetycznej oparty o atom. Polska wielokrotnie zwracała również uwagę na rolę lasów w redukcji emisji dwutlenku węgla.
W stolicy Azerbejdżanu – Baku – rozpoczął się w poniedziałek szczyt klimatyczny COP29.
„Szanowni delegaci. Z wielką przyjemnością ogłaszam otwarcie 29. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu” – mówił przewodniczący ubiegłorocznego szczytu klimatycznego, Sultan Al Jaber.
Tuż po nim przemawiał przewodniczący trwającej 29. edycji, Mukhtar Babayev
– Panie i panowie, musimy inwestować dziś, aby zaoszczędzić jutro – podkreślił przewodniczący COP29.
„Zmiany klimatyczne” to określenie, które przez wielu uczestników odmieniane jest przez wszystkie przypadki.
– Musimy uzgodnić nowy globalny cel finansowania klimatu. Jeśli co najmniej dwie trzecie krajów świata nie będzie mogło pozwolić sobie na szybką redukcję emisji, każdy kraj zapłaci brutalną cenę – wskazywał sekretarz wykonawczy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, Simon Stiell.
Cieżar tzw. walki ze zmianami klimatycznymi ma wziąć na siebie głównie Europa. To kraje naszego kontynentu na wysokie stanowiska ds. klimatu mianują aktywistów związanych m.in. z Greenpeace, czego przykładem są chociażby Niemcy.
– W zeszłym roku zdecydowaliśmy się odejść od paliw kopalnych, potroić energię odnawialną i podwoić wydajność na całym świecie. W tym roku musimy to wdrożyć – oznajmiła przedstawiciel Niemiec ds. działań na rzecz klimatu, Jennifer Morgan.
Jednak o klimat trzeba dbać rozsądnie, bo koszty, jakie ponoszą dziś obywatele – szczególnie Unii Europejskiej – są ogromne.
Warto zauważyć, że od lat pojawiają się racjonalne pomysły na to, jak redukować emisję gazów cieplarnianych. Polska ma w tym szczególną rolę, na którą wskazywał śp. profesor Jan Szyszko. Jak mówił ekspert, najefektywniejszym sposobem w walce z dwutlenkiem węgla – a zarazem najtańszym – jest zalesianie. To właśnie lasy pochłaniają CO2.
TV Trwam News