Szczecin: „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”

Wystawę zdjęć przedstawiających historię prezydentury Lecha Kaczyńskiego wraz z cytatami z jego wystąpień, listów i wywiadów otwarto we wtorek w gmachu biblioteki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Ekspozycja będzie prezentowana do 15 marca. 

Wystawę zatytułowaną „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” tworzy kilkadziesiąt fotogramów pogrupowanych w planszach.

Każda z nich nawiązuje do pojęć zgodnych z przesłaniem prezydentury Lecha Kaczyńskiego oraz jego wizją Polski – zaznaczył podczas uroczystości otwarcia ekspozycji poseł, minister w kancelarii zmarłego tragicznie prezydenta Maciej Łopiński.

To takie pojęcia jak: państwo, naród, tożsamość, historia, bezpieczeństwo, wspólnota, prawda, prawo – wymieniał Łopiński, który jest obecnie prezesem Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Łopiński podkreślił, że wystawa ma pokazać prawdziwy wizerunek b. prezydenta, gdyż ten medialny „miał mało wspólnego z rzeczywistością”. Wystawa ma przybliżyć prawdziwego Lecha Kaczyńskiego – mówił.

„To mała próba zadośćuczynienia za to wszystko, co Lech Kaczyński za swojej prezydentury zrobił dla Pomorza Zachodniego” – powiedział PAP poseł PiS Joachim Brudziński, tłumacząc, dlaczego wystawa jest prezentowana w Szczecinie. „Zawsze powtarzał, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stacja” – dodał Brudziński.

Poseł przypomniał, że to za prezydentury Lecha Kaczyńskiego została wskazana lokalizacja gazoportu w Świnoujściu. Gazoport ma być nowoczesnym, dużym portem na Bałtyku konkurującym z portami niemieckimi – zaznaczył poseł.

Jak powiedział, jest wdzięczny, że szczecińska uczelnia udostępniła swe mury dla ekspozycji, ponieważ, „Lech Kaczyński to nie tylko polityk, działacz samorządowy, urzędnik państwowy, ale również przedstawiciel środowiska akademickiego”.

Lech Kaczyński zginął wraz z małżonką Marią 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wraz z parą prezydencką liczba ofiar śmiertelnych wypadku wyniosła 96 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl