Krzysztof Wyszkowski otrzymał nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego

Nagrodę Krzysztofowi Wyszkowskiemu przyznał Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nagroda  przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą Narodowi polskiemu.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się dziś –  w siódmą rocznicę zaprzysiężenia  Lecha Kaczyńskiego na urząd Prezydenta RP – w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, o godz. 12:00.

 – Zarząd postanowił przyznać po raz pierwszy tę nagrodę w uznaniu za stworzenie Wolnych Związków Zawodowych, które bezpośrednio poprzedziły powstanie Solidarności. Dla mnie osobiście głębokim przesłaniem płynącym z dzisiejszych uroczystości była potrzeba istnienia w demokratycznym państwie związków zawodowych, ale również to co było wielokrotnie dzisiaj powtarzane – potrzeba prawdy – powiedział Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ Solidarność.

Janusz Śniadek dodał, że Krzysztof Wyszkowski niósł prawdę.

Z całą pewnością pan Krzysztof Wyszkowski jest jednym z tych, którzy przez całe życie nieśli wysoko nad głową pochodnię prawdy. Płacił za to nadzwyczajną cenę. Podczas dzisiejszej uroczystości to kwestia była wielokrotnie powtarzana. Najważniejszą nauką płynącą z dzisiejszych uroczystości jest dla mnie przesłanie wolności, prawdy i istnienia wolnych związków zawodowych – powiedział Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ Solidarność.

Honorowa Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego to nagroda ustanowiona w 2011 r., przez organizatorów Kongresu Polska – Wielki Projekt. Będzie przyznawana osobom, które przyczyniają się do lepszego rozumienia historii, tradycji i czasów współczesnych Polski. Decyzja o przyznaniu tej nagrody Krzysztofowi Wyszkowskiemu zapadła 13 grudnia tego roku.

Krzysztof Wyszkowski jest założycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża organizacji, która poprzedziła powstanie Solidarności. Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku oraz w maju i sierpniu 1988 roku.  W stanie wojennym był internowany w Zakładzie Karnym w Strzebielinku. Był inwigilowany.

W 1989 roku został niezależnym obserwatorem obrad Okrągłego Stołu. Krzysztof Wyszkowski jako jeden z pierwszych ujawnił agenturalną przeszłość Lecha Wałęsy.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl