Szczecin: Fragment Pomnika Wdzięczności trafi na Cmentarz Centralny

Fragment Pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, stojący w centrum Szczecinia po zdemontowaniu ma trafić jeszcze w tym roku na Cmentarz Centralny. W marcu ma być znany projekt zagospodarowania placu, na którym stoi obelisk.

Wojewódzki konserwator zabytków zaakceptował przeniesienie fragmentu Pomnika Wdzięczności na Cmentarz Centralny – poinformowały w środę służby prasowe szczecińskiego magistratu. Zdemontowane elementy z płaskorzeźbami zostaną umieszone przy tablicy poświęconej radzieckim żołnierzom 1. Frontu Białoruskiego. Obok zdemontowanego fragmentu pomnika ma stanąć tablica informacyjna.

Miasto uzgadnia jeszcze z wojewódzkim konserwatorem zabytków szczegóły związane z umiejscowieniem elementów pomnika na cmentarzu.

Rozbiórka pomnika oraz przeniesienie jego elementów odbędzie się jeszcze w 2017 r., ale trudno powiedzieć kiedy – powiedział Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. Obecnie trwa konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu przy pomniku. W połowie marca konkurs ma zostać rozwiązany i wtedy miasto ogłosi przetarg na wybór firmy, która dokona rozbiórki pomnika i przeniesie jego elementy na cmentarz – dodał Klek.

Do urzędu miasta w ramach konkursu architektonicznego wpłynęło 50 wniosków na zagospodarowanie placu po pomniku. Pula nagród w konkursie to 65 tys. zł. Po wykonaniu dokumentacji projektowej przez zwycięzcę konkursu, miasto ogłosi przetarg na wykonanie zagospodarowania placu.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stoi na Złotym Szlaku – reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.

Konkurs architektoniczny obejmuje fragment Złotego Szlaku pomiędzy placem Żołnierza, a placem Lotników. Założenia konkursowe mówią, że miejsce powinno się stać przestrzenią atrakcyjną i przyjazną mieszkańcom, a funkcja handlowa będzie dopuszczana jedynie podczas imprez okolicznościowych.

Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina Armii Czerwonej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl