Sytuacja w strefie Schengen tematem rozmów w UE

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, europarlamentarzyści będą dyskutowali o utrzymaniu tymczasowych kontroli granicznych wewnątrz Unii Europejskiej nawet przez dwa lata.

Poza tym Parlament Europejski zajmie się także planem finansowania funduszu wsparcia dla Turcji w wysokości ok. 3 mld euro. Środki te mają być przeznaczone na powstrzymanie fali migracyjnych z Bliskiego Wschodu, z jakimi Turcja zmaga się od kilku miesięcy.

Europosłowie PiS-u mają nadzieje, że podczas debaty padną konkretne propozycje rozwiązań, które zahamują napływ migrantów – mówi europoseł Tomasz Poręba.

Widzimy, że tak polityka otwartych dłoni i ramion pani Merkel po prostu zbankrutowała. Dziennie granicę Unii Europejskiej przekracza kilkanaście tysięcy osób i nie może to absolutnie dłużej trwać. Stoimy na stanowisku, że powinien zostać przygotowany i wprowadzony bardzo szczegółowy system kontroli tych osób, które są w dużej części uchodźcami ekonomicznymi. Będziemy tutaj jako Prawo i Sprawiedliwość wskazywać na pewne możliwe rozwiązania w tym temacie, aby właśnie ten napływ osób w najbliższych miesiącach znacząco ograniczyć – wskazuje Tomasz Poręba.

Do samych tylko Niemiec wjechało w zeszłym roku ponad milion imigrantów z Bliskiego Wschodu. Każdego dnia granicę tego państwa przekracza ok. 2 tys. kolejnych osób z zamiarem ubiegania się o status azylanta lub uchodźcy. Są to w dużej części migranci ekonomiczni.

RIRM

drukuj