fot. pixabay.com

Sytuacja demograficzna w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie

Choć rząd podjął próbę zmiany trendu demograficznego w Polsce poprzez programy socjalne, nadal nie udało się wypracować modelu, który wpłynąłby na zwiększenie dzietności. Zapytaliśmy ekspertów, co wpływa na decyzję o powiększeniu rodziny.

Sytuacja demograficzna w Polsce od lat nie wygląda najlepiej.

– Zaszłości są już tylu letnie, że tego się nie da tak szybko nadrobić – podkreślił socjolog dr Jerzy Żurko.

Jest wiele czynników, które wpływają na liczbę urodzeń w naszym kraju. To m.in. wyjazd na emigrację osób młodych. Nieznaczna poprawa sytuacji demograficznej nastąpiła po 2015 roku, jednak korzystna tendencja znów się odwraca.

– Niestety początek roku 2020 to powrót do roku 2015, czyli do sytuacji z początku okresu wzrostu polskiej gospodarki i sprzed programu 500 plus – zaznaczył ekonomista, Marek Zuber.

Jednak sam program – jak dodał Marek Zuber  – nie przełożył się w sposób istotny na chęć posiadania większej ilości dzieci. A zatem co zrobić, by poziom dzietności w Polsce był wyższy? Badania pokazują, że tym, co znacząco wpływa na decyzję Polaków o powiększeniu rodziny jest poczucie bezpieczeństwa.

– Bezpieczeństwo oczywiście materialne, ale bezpieczeństwo w rozumieniu stabilności pracy, w rozumieniu łatwości powrotu pracy np. po macierzyńskim – powiedział ekonomista.

Kolejny czynnik dotyczy większej pomocy samorządów w wychowaniu dzieci.

– Czyli dostęp do przedszkoli przede wszystkim, do żłobków, ale też działalność małych podmiotów działających w zakładach pracy. To jest to, czego w Polsce do tej pory brakuje – mówił.

Rząd Zjednoczonej Prawicy podkreśla, że troska o polskie rodziny jest dla nich priorytetem. Stąd programy socjalne, które mają ułatwić funkcjonowanie tych wspólnot w społeczeństwie. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że prowadzone są także prace nad strategią demograficzną.

– Ten plan dalekosiężny, pokazanie, że rodzina jest dla nas ważna, że ważna jest dla nas demografia – ta demografia z planem wieloletnim. Strategia jest tworzona z ekspertami, z osobami, które znają się na temacie, rozumieją temat i potrafią nas wspomóc w wyznaczeniu właściwych kierunków – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Problem związany z demografią nie dotyczy wyłącznie Polski. To problem powszechny.

– To starzenie się społeczeństwa, ta relatywnie mała ilość urodzeń to jest dzisiaj problem całej Unii Europejskiej, a w szczególności najbogatszych krajów UE – zaznaczył Marek Zuber.

– U nas to się utrzymuje na słabym poziomie, ale się utrzymuje. Natomiast w wielu krajach jest ubytek ludnościowy, w tym również w Wielkiej Brytanii, Francji czy w Niemczech – wskazał dr Jerzy Żurko.

Te kraje próbują rekompensować ubytki imigrantami. Polski rząd wciąż mówi o chęci stworzenia takich warunków, by jak największa liczba rodaków wróciła z emigracji.

 

TV Trwam News

drukuj