fot. twitter.com

Syryjskie Obserwatorium: już 43 zabitych w nalotach w Idlibie

Do co najmniej do 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nalotów, do których w poniedziałek doszło w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Organizacja przypisuje bombardowania siłom rosyjskim i syryjskim.

W nalocie rosyjskich sił na targ w mieście Maarat al-Numan w południowym Idlibie śmierć poniosło co najmniej 37 osób, w tym 35 cywilów – sprecyzowało Obserwatorium.

Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 16 ofiarach śmiertelnych i ponad 30 rannych.

Tymczasem sześciu cywilów zginęło w nalotach sił syryjskich w okolicy miasta Sarakib – podało Obserwatorium z siedzibą w Londynie, które na miejscu w Syrii dysponuje własną siatka informatorów.

Według najnowszych danych w obu nalotach rannych zostało ponad 100 osób.

Dzień wcześniej w nalocie sił prorządowych w Idlibie zginęło co najmniej 11 cywilów.

Region Idlibu bombardowany jest przez siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada, wspomagane przez siły sojuszniczej Rosji. Ich ofensywa jest realizacją zapowiedzi Asada, który chce oczyścić tę część kraju z rebeliantów i dżihadystów; to ostatnia kontrolowana przez nich enklawa.

Według danych Obserwatorium od końca kwietnia, kiedy rozpoczęto ofensywę w Idlibie, zginęło ponad 2 tys. ludzi, w tym ponad 700 cywilów.

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie działań sił prezydenta Syrii Baszara el-Asada wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, zginęło ponad 370 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

PAP/RIRM

drukuj