Syria – Rebelianci przejęli bazę wojskową w prowincji Idlib

Islamscy rebelianci przejęli we wtorek bazę armii syryjskiej w Al-Mastuma w muhafazie (prowincji) Idlib w północno-zachodniej Syrii. Zwiększyli tym samym kontrolę nad tą częścią kraju.

Syryjskie wojsko wycofało się z bazy Mastuma po ciężkich starciach z islamistami – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Wojskowi udali się w kierunku miasta Ariha, jednego z ostatnich bastionów sił rządowych na terenie muhafazy Idlib. Syryjska telewizja państwowa podała, że jednostki armii przeniosły się z bazy Mastuma w celu wzmocnienia linii obrony w mieście Ariha.

Jak pisze agencja Reutera, bazę przejął sojusz ugrupowań rebelianckich, do którego należy m.in. ugrupowanie islamistyczne Ahrar al-Szam.

Jego przywódca Husam Abu Bakr powiedział, że bojownicy będą kontynuowali ofensywę w kierunku Arihy i innych terenów. „Baza została wyzwolona i teraz walki będą toczyły się na zachód od Mastumy” – powiedział Abu Bakr Reuterowi.

Baza w Mastumie znajduje się na wschód od Dżisr asz-Szugur, które zostało przejęte przez islamistycznych rebeliantów w kwietniu br. Opanowanie bazy zbliżyło rebeliantów do terenów na wybrzeżu Syrii, czyli na obszarze uważanym tradycyjnie za bastion alawitów, skrajnego odłamu szyizmu, z którego wywodzi się prezydent Baszar el-Asad.

Stanowiący większość ludności Syrii sunnici od marca 2011 r. przewodzą zbrojnej rebelii przeciwko zdominowanym przez religijną mniejszość alawitów władzom. W konflikcie syryjskim zginęło ponad 220 tysięcy ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl