fot. PAP/EPA

Włochy: ambasador Turcji wezwany do MSZ w związku z ofensywą w Syrii

Szef dyplomacji Włoch Luigi Di Maio polecił w czwartek wezwać do MSZ w Rzymie ambasadora Turcji w związku z ofensywą sił tego kraju w północno- wschodniej Syrii. Od początku tej operacji w środę włoski rząd domaga się od władz tureckich jej zaprzestania.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, informując o wezwaniu ambasadora Turcji we Włoszech Murata Salima Esenli, podkreśliło: „potwierdzając znaczenie przerwania wszelkiej jednostronnej akcji, Włochy powtarzają, że jedyna droga prowadząca do trwałego rozwiązania kryzysu syryjskiego to trwający proces polityczny pod auspicjami ONZ”.

Wcześniej minister Luigi Di Maio oświadczył: „Apelujemy do tureckiego rządu o natychmiastowe przerwanie ofensywy, ponieważ absolutnie niedopuszczalne jest użycie siły i dalsze wystawianie na niebezpieczeństwo życia narodu syryjskiego”.

Szef włoskiej dyplomacji zapowiedział, że w poniedziałek podczas obrad ministrów spraw zagranicznych państw UE jego kraj będzie domagać się jednomyślnego stanowiska , także – jak dodał – poprzez „zastosowanie kroków wobec Turcji”, by doprowadzić do przerwania operacji.

W środę w reakcji na turecką ofensywę premier Włoch Giuseppe Conte napisał na Twitterze: „Śledzę z niepokojem najnowsze wydarzenia w północno-wschodniej Syrii. Wzywamy Turcję , by natychmiast zaprzestała jednostronnej inicjatywy militarnej, która może zaszkodzić stabilizacji regionalnej i walce z Daesh”, czyli z Państwem Islamskim.

„Należy uniknąć ryzyka dalszych cierpień ludności” – dodał włoski premier.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl