fot. PAP/EPA

Syria: Baszar al-Asad został zarejestrowany jako kandydat na prezydenta

Syryjski Wysoki Trybunał Konstytucyjny zatwierdził w poniedziałek kandydaturę Baszara al-Asada w wyborach prezydenckich, które odbędą się 26 maja. Zarejestrowane są także już wnioski dwóch innych kandydatów – byłego ministra stanu Abdallaha Saluma Abdallaha i opozycjonisty Mahmuda Ahmeda Marei.

Asad rządzi Syrią od 2000 roku, gdy zastąpił swojego ojca, który przejął władzę w wyniku zamachu stanu w 1970 roku.

Aby wziąć udział w wyborach prezydenckich, każdy kandydat musi uzyskać poparcie 35 spośród 250 posłów w parlamencie, z których praktycznie każdy należy do partii Baas Asada. Właściciele odrzuconych wniosków mają czas na odwołanie do 7 maja.

Rejestrowani przez Trybunał Konstytucyjny kandydaci muszą mieszkać w Syrii od 10 lat, wykluczone jest zatem startowanie opozycjonistów przebywających na wygraniu. Chęć startowania do tej zgłosiło 51 osób. Ostateczna lista zostanie podana 10 maja.

USA i opozycja syryjska potępiły planowane wybory jako farsę, mającą na celu scementowanie autorytarnych rządów Asada. ONZ oświadczyła niedawno, że wybory w Syrii nie są zgodne z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa, które wzywają do politycznego zakończenia konfliktu w tym kraju, ustanowienia nowej konstytucji i przeprowadzenia wyborów pod nadzorem ONZ przy zachowaniu „najwyższych standardów przejrzystości i odpowiedzialności”.

W Syrii od 2011 roku trwa wojna domowa, która wybuchła w wyniku protestów w ramach Arabskiej Wiosny Ludów. Od tamtej pory, według szacunków, życie mogło stracić nawet 500 tys. osób, zaś miliony musiały opuścić swoje domostwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl