Syryjska TV: rząd postawił trzydniowe ultimatum rebeliantom w Ghucie

Rząd w Damaszku dał rebeliantom we Wschodniej Ghucie trzy dni na opuszczenie oblężonego przez syryjską armię miasta Duma – poinformowała w czwartek syryjska telewizja państwowa. 72-godzinne ultimatum obowiązuje od nocy w środę.

Rządowe media ostrzegają o „totalnej ofensywie” na Dumę, jeśli rebelianci nie wycofają się – przekazała Associated Press.

Jak wskazuje AP, rozmowy między Dżaisz al-islam, największą grupą rebeliancką we Wschodniej Ghucie, oraz rosyjskimi mediatorami „znajdują się od kilku dni w impasie”. W czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow powiedział jednak, że Moskwa prowadzi negocjacje dotyczące opuszczenia Dumy przez rebeliantów.

Moskwa oraz Damaszek domagają się od Dżaisz al-islam kapitulacji i wyjazdu z Dumy do Idlibu na północy Syrii, tak jak to zrobili inni rebelianci ze Wschodniej Ghuty, którzy zawarli porozumienie z Rosją. Według rzecznika Dżaisz al-islam Ammara al-Hassana jego grupa odrzuca jednak takie żądania.

Od ponad miesiąca trwa zmasowana ofensywa syryjskich wojsk rządowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, na Wschodnią Ghutę. Duma to obecnie jedyne miasto kontrolowane przez rebeliantów w tym sąsiadującym z Damaszkiem regionie.

Zamieszkana przez 400 tys. osób enklawa jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku. W 2017 roku Wschodnia Ghuta została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl