Syryjczycy uciekają z kraju

Ponad 1,6 mln Syryjczyków uciekło z kraju od wybuchu rebelii przeciwko rządowi Baszara al-Asada – poinformowała ONZ. Co najmniej 3 tys. Syryjczyków ratowało się ucieczką do Libanu z obleganego od trzech tygodni przez siły rządowe miasta Al-Kusajr.

Przedstawiciele Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) odwiedzili obóz, w którym przebywają uchodźcy z Al-Kusajr. – Z powodu złych warunków sanitarnych, w których żyją tam ludzie, wielu z nich, a zwłaszcza dzieci cierpią na biegunki, infekcje dróg oddechowych i uszu, gorączkę i choroby skórne – powiedział rzecznik UNHCR Dan McNorton.

Według najnowszych danych organizacji około 100 tys. Syryjczyków uciekło ze swego kraju w ciągu ostatnich 15 dni.

Uchodźcy syryjscy znajdują schronienie głównie w krajach regionu. W połowie maja UNHCR poinformował, że ok. 473 tys. z nich żyje w Jordanii, ok. 470 tys. w Libanie, 347 tys. w Turcji, 147 tys. w Iraku, ok. 67 tys. w Egipcie i mniej więcej 10 tys. w innych krajach Afryki Północnej.

Według najnowszych doniesień Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od początku rebelii w 2011 roku zginęło w Syrii ponad 94 tys. ludzi. ONZ informuje, że miejsce pobytu, także na terytorium Syrii, musiało zmienić 4,25 mln mieszkańców tego kraju. Syria ma ponad 22 mln ludności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl