Syria: Asad ogłosił kolejną amnestię generalną

Prezydent Syrii Baszar el-Asad ogłosił kolejną amnestię generalną za zbrodnie popełnione do poniedziałku do północy, czyli przed 16 kwietnia – poinformowała oficjalna agencja prasowa Sana. Kara śmierci została zastąpiona dożywotnimi ciężkimi pracami. 

„Syryjczycy, którzy przyłączyli się do organizacji terrorystycznych odsiedzą tylko jedną czwartą kary” – głosi prezydencki dekret. Reżim w Damaszku mianem terrorystów określa rebeliantów, którzy od dwóch lat walczą z siłami rządowymi.

Amnestia nie obejmie przemytników, narkomanów, ani „tych, którzy uchylali się przed poborem” – dodano w dekrecie.

Amnestia została ogłoszona na dzień przed świętem narodowym w Syrii. 17 kwietnia obchodzona jest rocznica wycofania się w 1946 r. francuskich żołnierzy z Syrii.

Tymczasem rządowa syryjska telewizja Al-Ichbarija poinformowała, że w środę wieczorem o godz. 21.30 czasu lokalnego (20.30 czasu polskiego) wyemituje wywiad z prezydentem Asadem.

W ostatnim wywiadzie dla tureckiej telewizji Asad ostrzegł, że upadek jego reżimu będzie miał „efekt domina” na Bliskim Wschodzie i zdestabilizuje ten region „na długie lata”.

Według ONZ do marca 2011 r. w Syrii śmierć poniosło już ponad 70 tys. ludzi.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl