fot. PAP/EPA

Syria: inspektorzy zabezpieczają broń chemiczną

Inspektorzy, którzy mają nadzorować likwidację zapasów syryjskiej broni chemicznej, rozpoczęli w środę – we współpracy z władzami Syrii – zabezpieczanie miejsc, gdzie przychodzi im działać – wynika z komunikatu, na który w czwartek powołuje się AFP.

„W pierwszym dniu pracy połączony zespół Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i ONZ rozpoczął wraz z władzami Syrii zabezpieczanie miejsc, gdzie będzie pracować, zwłaszcza na peryferiach” – głosi komunikat, w którym nie sprecyzowano, gdzie znajdują się te miejsca.

Według komunikatu badane jest także ryzyko dla zdrowia i środowiska, gdzie są prowadzone prace. Zespół, jak podaje agencja Associated Press, składa się obecnie z 19 ekspertów OPCW i 14 inspektorów ONZ. W ciągu tygodnia ma do nich dołączyć druga grupa inspektorów – pisze AP, zaznaczając, że prace są prowadzone w największej tajemnicy.

Zadanie zespołu jest poważne; eksperci szacują, że Syria ma ponad 1000 ton broni chemicznej, w tym 300 ton gazu musztardowego i sarinu, rozmieszczonej w ok. 45 miejscach. Misja ekspertów w Syrii jest jedną z najbardziej niebezpiecznych; w kraju tym od marca roku 2012 zginęło ponad 115 tysięcy ludzi, a konflikt nie ucicha.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest OPCW.

Organizacja ta ostrzegała, że w celu zniszczenia syryjskiej broni chemicznej będzie potrzebowała wsparcia krajów członkowskich oraz dodatkowego personelu. Utylizacja tej broni ma się zakończyć w połowie 2014 roku.

PAP

drukuj