Świętokrzyskie. Ruszył portal „Zapal Znicz Pamięci”

Portal internetowy, dokumentujący mogiły i pomniki związane z wydarzeniami II wojny światowej w woj. świętokrzyskim, uruchomiła kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Strona zapalzniczpamieci.pl ma w przyszłości stać się katalogiem miejsc martyrologii Polaków w regionie.

Zdjęcia i opisy obiektów, upamiętniających wydarzenia z II wojny światowej i Polaków pomordowanych podczas niej, zostały przesłane przez szkoły, które odpowiedziały na ubiegłoroczny apel kieleckiego IPN, Kuratorium Oświaty, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO) w Kielcach oraz kieleckiego Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Chodziło u uczczenie Miesiąca Pamięci Narodowej – kwietnia – poprzez zapalanie zniczy w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności: mogiłach, pomnikach, krzyżach. 66 placówek edukacyjnych z całego regionu nadesłało niemal 300 zdjęć ze stu miejsc pamięci i ich opisy. Na fotografiach uwieczniono także uczniów, odwiedzających te miejsca.

„Młodzież wykonała z nauczycielami wielką pracę, a dokumentacja stanowiła ciekawy materiał dla historyków, który weryfikowaliśmy. Dzięki temu poznaliśmy wiele miejsc, o których nie sądziliśmy, że zostały upamiętnione” – mówiła podczas prezentacji portalu dziennikarzom, naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita.

„Szkoły, uczniowie, podejmują wyzwanie, czyli naukę historii przez konkretną, praktyczną działalność – idą na miejsce, poznają jego historię – to wzbudza w nich pewną refleksję. Uczą się postawy patriotycznej i szacunku do przeszłości, do przodków” – oceniła.

Według dyrektora OMPiO Marka Maciągowskiego, dzięki portalowi miejsca ważne dla lokalnych społeczności, mogą zaistnieć w zbiorowej świadomości mieszkańców regionu.

„Niemal w każdej miejscowości są miejsca, o których lokalna społeczność pamięta. Ten szeroki odzew to jest bardzo pozytywny sygnał, że pamięć jest przekazywana” – ocenił.

Najważniejszą częścią strony internetowej zapalzniczpamieci.pl jest moduł, z interaktywną mapą miejsc „zaadoptowanych” przez szkoły. Każde miejsce opatrzono odpowiednim opisem oraz zdjęciami.

Organizatorzy zachęcają, aby szkoły i placówki kontynuowały rozpoczętą w ubiegłym roku akcję.

Na stronie znajduje się również zakładka umożliwiająca zgłaszanie miejsc pamięci pozostających bez opieki. Mogą to być pomniki, mogiły świadczące o walce Polaków o niepodległość w różnych okresach historii. Może je zgłosić każdy zainteresowany – osoba prywatna, szkoła, stowarzyszenie, pasjonaci historii. Wystarczy wykonać kilka zdjęć, załączyć opis i przesłać je na adres: sekretariat.kielce@ipn.gov.pl

Jak podkreśliła naczelnik kieleckiej delegatury IPN, portal w przyszłość może stać się katalogiem miejsc pamięci, związanych z dziejami regionu.

„To mały wycinek tego, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości – stworzyć katalog miejsc, na początku związanych z II wojną światową, stopniowo rozszerzany na różne epoki. Kielecczyzna ma wiele takich pamiątek” – dodała Koczwańska-Kalita.

Honorowy patronat nad projektem objął wojewoda świętokrzyski.

PAP/RIRM

drukuj