fot. PAP/Marcin Bielecki

Święto Straży Granicznej. Prezydent A. Duda w Koszalinie: Jesteśmy tu, żeby oddać państwu głębokie wyrazy szacunku ze strony Rzeczypospolitej i wszystkich rodaków  

Od ponad 2 lat służba w polskiej Straży Granicznej wymaga szczególnej odpowiedzialności, ogromnego wysiłku i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem; jesteśmy tu, by oddać państwu wyrazy szacunku – mówił dziś prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Straży Granicznej w Koszalinie.

Szef państwa polskiego wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w czwartek złożyli wizytę w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie, w którym zorganizowano obchody 31. rocznicy powstania formacji. Prezydent wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Komendantowi Głównemu Straży Granicznej gen. dywizji SG Tomaszowi Pradze. Następnie odbyła się promocja 155 funkcjonariuszy ze wszystkich jednostek organizacyjnych SG na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

„Spotykamy się w szczególnym czasie, kiedy od ponad dwóch lat ta służba dla Rzeczypospolitej w polskiej Straży Granicznej jest szczególnie trudna. Wymaga szczególnej, wzmożonej odpowiedzialności, ogromnego wysiłku i wiąże się niewątpliwie ze zwiększonym ryzykiem (…). Jesteśmy tutaj (…), żeby oddać państwu i słowem, i swoją obecnością głębokie wyrazy naszego szacunku, głębokie wyrazy szacunku ze strony Rzeczypospolitej i wszystkich naszych rodaków” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda ocenił, że przed pandemią COVID-19 „w większości przypadków i przez większość czasu służba w państwa formacji to była bułka z masłem”.

„Dopiero pandemia koronawirusa przyniosła nie tylko świadomość, ale rzeczywiste, prawdziwe ryzyko dla życia i zdrowia” – powiedział.

Podkreślił, że funkcjonariusze SG służyli bez zawahania na granicach RP i na terenie Polski „przeprowadzając czynności, przeprowadzając kontrole, uczestnicząc w różnego rodzaju działaniach profilaktycznych, badawczych”.

W swoim wystąpieniu szef państwa polskiego podziękował funkcjonariuszom SG także za zdecydowaną obronę Polski i jej pozycji w UE podczas ataku hybrydowego na polsko-białoruskiej granicy.

„Od samego początku nie mieliśmy wątpliwości, że to atak hybrydowy, bowiem od samego początku widać było ewidentną siłę sprawczą białoruskiego reżimu, że zostało to dokonane z premedytacją, że de facto władze zapraszały do siebie, na Białoruś ludzi z Bliskiego Wschodu, z Afryki po to, by potem nakłaniać ich czy wręcz fizycznie pchać na polską granicę, granicę UE i strefy Schengen” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda mówił, zwracając się do funkcjonariuszy SG, że stanęli na wysokości zadania w bardzo trudnych warunkach, „broniąc w zdecydowany sposób granicy i porządku Rzeczypospolitej, ale także broniąc naszej pozycji w UE i naszej europejskiej odpowiedzialności za strzeżenie tej granicy”. Prezydent zapewnił „o ogromnej wdzięczności całego polskiego społeczeństwa, (za to) że nie dopuściliście państwo do tego, by fala niekontrolowanej migracji wtargnęła do Polski”.

Wyraził również smutek, że w związku z wykonywaniem obowiązków funkcjonariuszy Straży Granicznej nie raz spotkały „obelgi, niesprawiedliwe znieważenie”, także ze strony niektórych osób publicznych.

„Jest mi z tego powodu ogromnie przykro i wyrażam mój ból i żal, że są w naszym społeczeństwie, także wśród elit tego społeczeństwa, ludzie, którzy wykazują się nieodpowiedzialnością, którzy okazują zwyczajną nieraz po prostu głupotę i kompletną bezmyślność, ludzie nieodpowiedzialni, którzy bardzo często – niestety wszystko na to wskazuje – kierują się interesami, które na pewno nie są polskie i na pewno nie są to interesy polskiego społeczeństwa” – wskazał.

Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podziękował funkcjonariuszom także za okazanie serce sąsiadom z Ukrainy i podkreślił, jak jest to teraz ważne i na przyszłość, „na pokolenia”. Dodał, że stworzyliśmy „niezwykłą relację między nami a naszymi sąsiadami z Ukrainy, którzy dziś walczą o swoją wolność, niepodległość, o swoje państwo”.

Prezydent mówił, że w ciągu trzech miesięcy wojny na Ukrainie przez naszą granicę przechodzi prawie 3,4 mln ludzi.

„Coś niewyobrażalnego. W szczycie 170 tys. ludzi dziennie. Wydawało się, że nie da rady tego zrobić, a stanęliście na wysokości zadania” – powiedział.

Obchody 31. rocznicy powołania Straży Granicznej były także okazją do premierowego wykonania reprezentacyjnego utworu formacji „Na straży granic”, do którego słowa napisał kpr. SG Piotr Saczek z Morskiego Oddziału SG, laureat konkursu literackiego Straży Granicznej. Muzykę i aranżację stworzył Bolesław Szulia. Utwór wykonała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod kierownictwem ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego.

W obchodach Święta Straży Granicznej, które zakończyła defilada pododziałów, wzięli udział także m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezes IPN Karol Nawrocki, komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Główne uroczystości poprzedziła Msza św. w koszalińskiej katedrze odprawiona w intencji funkcjonariuszy SG. Wcześniej przy głównym wejściu do budynku COSSG prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Kamil Nawrocki odsłonił tablicę pamiątkową marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, patrona ośrodka, ufundowaną przez szczeciński oddział IPN. 12 maja przypada 87. rocznica śmierci byłego naczelnika państwa.

Straż Graniczna powstała 16 maja 1991 r. Jej obecne zadanie to przede wszystkim obrona granic zewnętrznych UE i zabezpieczenie granic wewnętrznych Polski. SG ochrania ponad 3,5 tys. km granicy, liczy blisko 15 tys. funkcjonariuszy oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie został utworzony 19 marca 1992 roku. Jest jedną z trzech szkół Straży Granicznej. Kształci funkcjonariuszy na wszystkich poziomach szkolenia. W trakcie 30 lat istnienia, jak podała SG, wyszkolił ponad 127 tysięcy osób, w tym 27 383 absolwentów szkoleń kwalifikowanych (2 500 oficerów) oraz blisko 100 tysięcy absolwentów przedsięwzięć w ramach centralnego doskonalenia zawodowego tj. kursów doskonalących i szkoleń specjalistycznych.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl