Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu. Wniosek ws. referendum – na ostatnim lipcowym posiedzeniu Izby

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. referendum konstytucyjnego. Jak poinformował PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ustalono że wniosek prezydenta o referendum będzie rozpatrywany na ostatnim posiedzeniu Senatu w lipcu.

„Spotkaliśmy się dziś z panem prezydentem Andrzejem Dudą, rozmawialiśmy na temat referendum. Ustalenie jest takie, że wniosek pana prezydenta będzie przez nas rozpatrywany na ostatnim posiedzeniu Senatu w lipcu, wtedy też odbędzie się debata nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego i zostanie podjęta przez Senat decyzja” – powiedział marszałek Senatu w poniedziałek PAP.

W lipcu przewidziano dwa posiedzenia Senatu, pierwsze ma odbyć się w dniach 10-11 lipca; kolejne zaplanowano w dniach 25-27 lipca.

Stanisław Karczewski poinformował, że rozmowa z prezydentem dotyczyła też treści pytań referendalnych.

„Ten temat omówimy bardziej szczegółowo na kolejnym spotkaniu z panem ministrem Pawłem Muchą, które odbędzie się w środę” – zapowiedział.

Jeśli chodzi o kwestię terminu referendum – jak podkreślił Karczewski – nie będzie to już tematem rozmów.

„Pan prezydent jest zdecydowany co do przeprowadzenia referendum w dniach 10-11 listopada” – podkreślił marszałek Karczewski.

„Zgadzamy się z panem prezydentem, że inicjatywa dotycząca referendum konstytucyjnego jest bardzo ważna. Wspólnie z panem prezydentem uważamy, że zmiany w konstytucji są potrzebne i w tym celu konieczna jest szeroka debata i konsultacje społeczne” – powiedział marszałek Senatu.

Na czerwcowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum.

Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowanie wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie „500 plus”). Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji „gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku”.

Marszałek Senatu mówił wcześniej, że przedstawionych pytań referendalnych jest za dużo; ocenił, że „niektóre z nich należałoby usunąć, a nad innymi jeszcze trochę popracować”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl