fot. wikipedia.org

Święto Przemienienia Pańskiego w Hiszpanii

Od XV w. mieszkańcy Quel w Prowincji La Rioja w Hiszpanii nieprzerwanie wspominają cudowne ocalenie od zarazy. Jej ofiarą padały całe miejscowości.

W Quel [czyt. Kel] przy życiu zostało zaledwie siedemnaście osób. Mieszkańcy, przerażeni  i bezradni, postanowili zawierzyć się opiece dwunastu świętych, Matce Bożej i Jezusowi Chrystusowi. O szczegółach mówi o. Marek Raczkiewicz, redemptorysta.

W procesji wyruszyli to kaplicy Przemienienia Pańskiego, która leżała na obrzeżach miejscowości. Na miejscu zapalili 14 świec, a następnie zaczęli gorliwie modlić się prosząc o Boże Miłosierdzie. Świece Powoli gasły, ale zgromadzeni nie zaprzestali modlitwy. Jako ostatnia wypaliła się świece poświęcona Jezusowi. Niewiele wcześniej zgasła świeca Matki Bożej, a w kaplicy zapadła ciemność. Okazało się, że modlitwa była skuteczna i zaraza ustąpiła co mieszkańcy Quel uznali za cud. Od tego czasu każdego roku w święto Przemienienia Pańskiego przypominają o tym wydarzeniu. – opowiedział o. Marek Raczkiewicz.

Ważnym punktem dzisiejszego świętowania jest też tradycja “pan i queso” (chleb i ser), która sięga czasów średniowiecza. Polega ona  na rzucaniu chleba i sera uczestnikom święta. Mieszkańcy Quel i przyjezdni mogą liczyć na co najmniej dwa tysiące bochenków chleba i pięćdziesiąt kilogramów sera.

RIRM

drukuj