Santiago de Compostela: obchody 25-lecia IV Światowego Dnia Młodzieży

W Santiago de Compostela odbywają się centralne uroczystości z okazji 25-lecia IV Światowego Dnia Młodzieży. Tysiące osób przybyło z różnych zakątków Hiszpanii, a także z zagranicy, aby wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Santiago stanowi przełom dla Szlaku Jakubowego i rodzącego się wówczas duszpasterstwa młodzieżowego, które otworzyło drogę, spoglądającą w przyszłość – powiedział ks. kard. Antonio María Rouco Varela, który w 1989 r. był gospodarzem światowego spotkania młodych.

Ćwierć wieku temu do Santiago de Compostela przybyło blisko pół miliona młodych ludzi, co było ogromnym zaskoczeniem dla organizatorów. Owszem, spodziewano się, że młodzi nie zmieszczą się na placu Obradoiro przed katedrą, więc na miejsce spotkania wybrano Monte do Gozo. Ówczesny burmistrz, Gerardo Estévez, był zaniepokojony tym, że młodzi zniszczą miasto. “Jakiś

tam Światowy Dzień Młodzieży nic nikomu nie mówił, a sami biskupi nawet sobie nie wyobrażali, że chłopcy i dziewczęta z ich diecezji podejdą, aby ich pozdrowić. To był 1989 r.”, wspomina Gerardo Estévez.

Dzisiaj rano pielgrzymi wyruszyli pieszo z Monte do Gozo do katedry. Na szlaku można było zobaczyć całe rodziny. “Dzisiaj mamy 25 lat więcej”, mówi José María, który do Santiago przyjechał z trójką dzieci. Uroczystej mszy przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela, a koncelebrowało wielu biskupów i kapłanów z całego kraju. W homilii kardynał przypomniał

historyczne spotkanie sprzed 25 lat, jego znaczenie dla Kościoła w Hiszpanii oraz ówczesny apel papieża Jana Pawła II o radosne i odpowiedzialne głoszenie ewangelii. IV ŚDM w Santiago de Composteli wypracowały strukturę i organizację, które wciąż są aktualne, podkreślił kard. Rouco Varela.

Dzisiaj wieczorem odbędzie się jeszcze czuwanie modlitewne, któremu będzie przewodniczył abp Julián Barrio. Do niedzieli jest też otwarta wystawa poświęcona historycznemu spotkaniu młodych z Janem Pawłem II.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/RIRM

drukuj