Święta polskich wojskowych na misjach zagranicznych

Wigilia Bożego narodzenia to szczególny czas dla żołnierzy, którzy przebywają poza granicami kraju. Tak jest np. w Kuwejcie, gdzie polscy wojskowi uczestniczą w misji wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie.

Tuż przed świętami z wizytą w tamto miejsce udał się prezydent Andrzej Duda. W swoim wstąpieniu zwierzchnik sił zbrojnych dziękował żołnierzom za służbę oraz złożył im świąteczne życzenia.

– Proszę, żebyście przyjęli od prezydenta RP, który mówi w imieniu Rzeczypospolitej i całej swojej delegacji tu obecnej, najserdeczniejsze życzenia: spokojnych, dobrych świąt. Świąt pod znakiem pokoju, świąt pod znakiem miłości, świąt pod znakiem pamięci o najbliższych i pamięci najbliższych o Was – zwrócił się do polskich żołnierzy prezydent Duda.

Polscy żołnierze w Kuwejcie zadbali o to, by w Boże Narodzenie nie zabrakło świątecznej atmosfery, potraw i opłatka.  Jednak, jak sami przyznają, najbardziej będzie im brakowało spotkania z bliskimi.

– To jest właśnie to, czego będzie brakowało. W sumie w Polsce, zgodnie z naszą tradycją, jest zawsze jedno miejsce wolne, w tym roku będą dwa w naszych rodzinnych domach. I mam nadzieję, że to jedno dodatkowe wolne miejsce – po nas – zaowocuje tym, że kolejne pokolenia polskich żołnierzy już nie będą musiały spędzać świąt poza granicami kraju – mówi podpułkownik Łukasz Piątek, dowódca III zmiany polskiego kontyngentu w Kuwejcie, w której  skład wchodzi 147 żołnierzy i trzech pracowników wojska.

Kontyngent wystawiła 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, a jego główne zadanie to rozpoznanie lotnicze na rzecz międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie.

RIRM

drukuj