fot. pixabay.com

Światowy Dzień Sepsy

Sepsa nie jest chorobą, ale silną reakcją organizmu na zakażenie wywołane bakteriami, wirusami lub grzybami. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a nawet do śmierci.

Lekarze zwracają uwagę, że w walce z sepsą ważny jest czas, czyli szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Pediatra, doktor Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka wskazuje, że sepsa przebiega gwałtownie i w jej trakcie stan chorego szybko się pogarsza.

Jest gorączka oraz złe samopoczucie. Może tak być, że dołącza się kilka objawów w zależności od tego, jakim drobnoustrojem ta sepsa jest wywołana. Może być przyspieszone bicie serca, szybki oddech, duszność, przeczulica, drgawki czy utrata przytomności – powiedziała dr Alicja Karney.

Lekarz dodała, że najbardziej narażone na wystąpienie poważnych powikłań, wynikających z sepsy są dzieci do piątego roku życia.

Co roku na świecie około 50 mln osób ma objawy sepsy. W Polsce ilość przypadków szacuje się na około 50 tys., z tego 40 proc. to dzieci.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl