fot. PAP/Albert Zawada

TVP przegrywa w sądzie w trybie wyborczym za pomijanie Bezpartyjnych Samorządowców w materiałach politycznych i sondażach

TVP przegrała proces w trybie wyborczym z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Ugrupowanie pozwało telewizję publiczną za pomijanie ich w materiałach politycznych i sondażach. Zarzucili TVP celowe wprowadzanie wyborców w błąd. Sąd podzielił ich zastrzeżenia – informuje Interia.

TVP ma zamieścić sprostowanie i przeprosiny w głównym wydaniu „Wiadomości”.

„Potwierdzam, że wygraliśmy proces z TVP. Telewizja publiczna nie ma prawa manipulować danymi. Bezpartyjni Samorządowcy startują w wyborach parlamentarnych, zyskują popularność i to powinno być pokazywane przez rzetelne media. Mamy nadzieję, że od tej pory TVP będzie uczciwie opisywać rzeczywistość” – podkreślił, cytowany przez Interię, Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców. Dodał, że sąd uwzględnił wszystkie ich zastrzeżenia.

O tym, że Bezpartyjni Samorządowcy zamierzają pozwać w trybie wyborczym TVP, Interia informowała we wtorek rano.

„Działacze Bezpartyjnych potwierdzili to na konferencji prasowej przed siedzibą TVN przy ul. Wiertniczej w Warszawie. Nie wykluczali także pozwu przeciwko TVN, zarzucając stacji, że celowo pominęła ich w organizowanej debacie wyborczej” – podkreśla portal.

Interia zwraca uwagę, że główny zarzut Bezpartyjnych wobec TVP dotyczył sondażu Estymator dla dorzeczy.pl, w którym Bezpartyjni mieli 3,1 proc. poparcia, a TVP, informując o tym sondażu w swoich materiałach, pomijała informację o wyniku Bezpartyjnych Samorządowców.

Z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy, do którego dotarła Interia, wynika, że TVP ma zakaz rozpowszechniania niepełnych informacji na temat sondażu.

„Sąd nakazał także Telewizji Polskiej sprostowanie niepełnych informacji o wynikach tego sondażu w głównym wydaniu >>Wiadomości<< o godzinie 19.30 na antenie TVP1 i TVP Info oraz dodatkowo w programie >>Serwis Info Dzień<< w TVP Info. Sprostowanie ma zawierać uzupełnione wyniki sondażu” – zaznacza portal.

Według Interii, „sąd stwierdził także, że TVP ma przeprosić Bezpartyjnych w głównym wydaniu „Wiadomości” o 19.30 oraz w programie „Serwis Info Dzień” w TVP Info”.

„Przeprosiny mają być pierwszym materiałem, wyemitowanym najpóźniej następnego dnia po uprawomocnieniu się wyroku, w >>Wiadomościach<< i >>Serwisie Info Dzień<<. Jak czytamy, przeprosiny powinny zostać opublikowane >>w formie wyeksponowanego wizualnie ogłoszenia<< oraz odczytane przez lektora i poprzedzać publikację materiału, sprostowującego >>niepełne informacje<<” – czytamy.

Według portalu, ciekawe jest także stwierdzenie sądu, który oficjalnie zakazuje TVP „rozpowszechniania w przyszłości, w jakiejkolwiek formie niepełnych informacji o wynikach sondaży dla partii politycznych przeprowadzanych przez jakiekolwiek podmioty dla TVP lub podmioty trzecie, niezawierające danych o poparciu dla komitetu wyborczego Bezpartyjnych Samorządowców”.

„Sąd w uzasadnieniu przyznał, że pominięcie w podawaniu wyników sondażowych jednego z komitetów >>ma istotne znaczenie, mając na uwadze funkcję, jaką pełnią sondaże w kampanii wyborczej<<„ – wskazuje Interia.

„Nie jest to bowiem jedynie funkcja informacyjna, ale stanowi również ważny element agitacji wyborczej, bowiem korzystne warunki sondaży mają za zadanie nakłaniać i zachęcać do głosowania na daną partię polityczną. Szczególne znaczenie ma to właśnie w odniesieniu do komitetów wyborczych, które walczą o osiągnięcie określonego progu wyborczego i poparcie ze strony jak największej liczby obywateli” – czytamy na portalu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl