fot. pixabay.com

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W naszym kraju każdego dnia po papierosy sięga 9 milionów Polaków. Większość palaczy stanowią mężczyźni. Zatrważające jest to, że coraz więcej palących ma mniej niż 15 lat. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Marcin Ignasiak pali papierosy od 15 lat.

– Zacząłem palić w wojsku. Wcześniej, za dzieciaka, były „historyjki”, że sobie popalałem z ciekawości – mówi Marcin Ignasiak, nałogowy palacz.

Palenie rzucał już kilka razy. Najdłużej bez palenia udało mu się wytrwać dwa tygodnie.

– Później było tak, że za każdym razem, kiedy szedłem po papierosy, to nie kupowałem całego wagonu, tylko jedną paczkę. Mówiłem sobie, że jak kupię paczkę, to po tej paczce może rzucę – kontynuuje Marcin Ignasiak.

Niestety, Marcin pali do dziś. Jak rzucić palenie? To pytanie palacze zadają sobie w swoim życiu wiele razy.

– Każdy z nas jest inny. Jednej metody nie ma. Przede wszystkim silna wola i świadomość skutków ubocznych palenia papierosów mogą być pomocne w rzuceniu palenia – tłumaczy Zuzanna Misiuna z poznańskiego sanepidu.

W latach 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie.  Rocznie sprzedawano wówczas ponad 100 miliardów  papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o połowę, mimo to odsetek palących w naszym kraju wciąż jest bardzo duży.

– Są takie badania, które mówią, że na świecie co sześć minut ktoś umiera z powodu chorób odtytoniowych – przestrzega Renata Ślendak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Choroby odtytoniowe to rak płuc, choroby serca czy nowotwory złośliwe.

– W Polsce od 1996 roku działa Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym. Pod numerem  801 108 108 albo 22 211 80 15 można uzyskać pomoc od psychologów i terapeutów uzależnień – mówi doktor Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Dzwoniąc po ten numer, specjalista może ułożyć palaczowi indywidualny plan rzucenia palenia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl