fot. PAP/EPA

Swiatłana Cichanouska wzywa rodaków do kontynuacji protestów

Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska wezwała rodaków do kontynuacji protestów i rozszerzenia ich o kolejne grupy społeczne. Sama, w obawie o swoje życie, przebywa obecnie na Litwie.  

Liderka białoruskiej opozycji i kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska wciąż przebywa za granicą.

– Bardzo kocham mój kraj i bardzo chcę tam wrócić. Na pewno wrócę, gdy poczuję się bezpiecznie – mówiła kandydatka na prezydenta Białorusi.  

Obecnie na ulicach białoruskich miast protestują setki tysięcy mieszkańców. Strajki ogłaszają kolejni pracownicy państwowych zakładów.

https://twitter.com/MichalSzczerba/status/1294588241782411264

W ciągu ostatnich dwóch tygodni kilka tysięcy protestujących zostało aresztowanych przez milicję. Służby znęcają się nad zatrzymanymi.

– Nasz wspólny cel jest prosty. Nie chcemy już żyć w strachu i w kłamstwie. Chcemy tego, do czego mają prawo wszyscy ludzie na świecie: prawa do życia, prawa do nie bycia bitym na ulicy, prawa do nie bycia uwięzionym bez procesu oraz prawa do uczciwych, przejrzystych i sprawiedliwych wyborów – apelowała Swiatłana Cichanouska.  

Jedynym rozwiązaniem jest ustąpienie prezydenta Aleksandra Łukaszenki i ponowne wybory prezydenckie. Liderka opozycji wezwała rodaków do dalszych pokojowych manifestacji.

– Należy położyć kres przemocy, uwolnić więźniów politycznych, dać im wolność, a wybory powinny być przeprowadzone ponownie w sposób wolny, uczciwy i przejrzysty. Tego właśnie domaga się społeczeństwo białoruskie – zwróciła uwagę Cichanouska.  

Wyborów nie uznała już cała Unia Europejska. Dwadzieścia siedem państw członkowskich oczekuje ponownego głosowania.

– Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów i stwierdziliśmy, że te wybory powinny zostać powtórzone, że one żadną miarą nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wolne i nie mogą być uznane za demokratyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż po spotkaniu unijnych przywódców.

Unia Europejska zapowiedziała szereg rozwiązań, które mają wesprzeć Białorusinów. To m.in. sankcje wobec osób odpowiedzialnych za sfałszowanie wyborów i tłumienie protestów oraz pomoc finansową dla poszkodowanych i białoruskich organizacji pozarządowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl