fot. wikipedia

Polska przejęła dowodzenie nad tzw. szpicą NATO

Polska przejęła dowodzenie nad tzw. szpicą NATO, czyli siłami wysokiej gotowości, zdolnymi do reagowania nawet w ciągu 48 godzin. W Rzeszowie odbędzie się dzisiaj uroczysta odprawa z okazji przejęcia dyżuru Sił Odpowiedzialności NATO. Weźmie w niej udział szef MON Mariusz Błaszczak.

Dyżur pełni 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Wsparcie żołnierzom niosą koledzy z 12. Dywizji Zmechanizowanej oraz 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Poseł Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony, ocenia, że przejęcie dowodzenia przez polską brygadę to oznaka wysokiej gotowości naszego wojska.

– To jest ważne wydarzenie. Po raz kolejny siły zbrojne RP pokazują, że posiadamy zdolności sojusznicze do tego, by być ważnym partnerem w zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale i regionie. To jest bardzo ważne i takie sytuacje cieszą, bo wiem, że nasze siły zbrojne rozwijają się i są coraz lepiej przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim Polakom – mówi Michał Jach.

Wspólne Siły Operacyjne wysokiej gotowości, czyli tzw. szpica NATO, zostały utworzone w reakcji na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku.  Od chwili swego powstania funkcjonują jako element strategii odstraszania Rosji.

W skład sił, oprócz Polski, wchodzą żołnierze 12 państw sojuszu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj