fot. PAP/EPA

Sudan: Porozumienie wojskowych i sojuszu opozycji w sprawie okresu przejściowego

Rządząca Sudanem Tymczasowa Rada Wojskowa oraz opozycyjne Siły Stojące za Deklaracją Wolności i Przemian (DFCF) uzgodniły, że okres przejściowy w kraju potrwa trzy lata, a ostateczne porozumienie w tej sprawie to kwestia 24 godzin – przekazała strona wojskowa.

Generał Jasser al-Atta powiedział, że DFCF będzie miała dwie trzecie mandatów w 300-osobowej radzie cywilno – wojskowej, która ma sprawować władzę w okresie przejściowym i przygotować wolne wybory; pozostałe miejsca mają zostać przyznane partiom spoza tego opozycyjnego sojuszu.

Przedstawiciel DFCF Satea al-Hadżdż powiedział, że ,,stanowiska są zbliżone i jeśli Bóg pozwoli, wkrótce osiągniemy porozumienie” w sprawie składu nowej rady.

Wcześniej wojskowi domagali się, by okres przejściowy trwał maksymalnie dwa lata, podczas gdy opozycja chciała, by okres ten był dwukrotnie dłuższy.

Rozmowy mają dotyczyć sposobu przekazania władzy w ręce cywilne i spełniania warunków stawianych przez wojskowych, którzy chcieliby zachować wpływ na sytuację w kraju.

Negocjacje rozpoczęte 28 kwietnia uprzednio utknęły w martwym punkcie, gdy zaczęto dyskutować o składzie rady cywilno – wojskowej. Rozmowy wznowiono w poniedziałek pod presją setek tysięcy ludzi, którzy ponownie demonstrowali w minionym tygodniu w stolicy Sudanu, Chartumie, domagając się szybkiego przekazania władzy cywilnemu rządowi tymczasowemu.

Protesty w Sudanie rozpoczęły się w grudniu 2018 roku, najpierw z powodu rosnących cen oraz braku żywności i paliw, szybko jednak zaczęto domagać się dymisji rządzącego krajem przez prawie 30 lat prezydenta Omara Baszira. Baszir ustąpił 11 kwietnia i trafił do więzienia, a władzę w kraju przejęła Tymczasowa Rada Wojskowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl