Studnia im. dr Wandy Błeńskiej

W Indiach uruchomiono studnię imienia doktor Wandy Błeńskiej – lekarki i misjonarki – zmarłej pod koniec ubiegłego roku.  Ujęcie wody znajduje się w kolonii trędowatych w Puri. Studnia powstała dzięki darczyńcom poznańskiej Fundacji Redemptoris Missio.

– Trąd atakuje głównie osoby, które są wyniszczone, które cierpią z powodu głodu, które nie były nigdy na nic szczepione, u których układ odpornościowy jest nie do końca rozwinięty – mówi Kinga Zastawna, która w Indiach była dwa razy, pracując w kolonii trędowatych, jako lekarz.

Dziś trąd można wyleczyć, stosując półroczną kurację antybiotykową. Nie tylko trądu, ale i wielu innych chorób w Indiach można byłoby uniknąć, gdyby był tam dostęp do czystej wody pitnej.

– Woda, którą używają w tej chwili jest pompowana z normalnych, zwykłych studni bez filtrów, bez oczyszczania, zawiera ona bardzo dużo różnych drobnoustrojów, które powodują przeróżne schorzenia – podkreśla Anna Tarajkowska, prezes Fundacji Redemptoris Missio.

Pragnąc temu zapobiegać przedstawiciele Fundacji pod koniec ubiegłego roku postanowili zebrać pieniądze na budowę studni z filtrem, pompą i solarem, z której woda byłaby bezpieczna dla zdrowia osób z niej korzystających.

– Jeden z naszych wolontariuszy zobowiązał się pojechać i pomóc w realizacji tego projektu – zaznacza Anna Tarajkowska, prezes Fundacji Redemptoris Missio.

Dziś studnia już działa. Podjęto decyzję, aby nosiła imię doktor Wandy Błeńskiej.

– Wróciłam tutaj i powiedziałam o pomyśle, żeby studnie nazwać imieniem pani doktor Błęńskiej. Idea ta spotkała się z natychmiastową akceptacją. I tak naprawdę powiem, że wtedy ruszyły te wpłaty. Imię pani doktor zadziałało fantastycznie dla darczyńców. Wszyscy chcieli, żeby był właśnie taki pomnik upamiętniający w jakiś sposób działalność tej wielkiej lekarki – powiedziała Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Redemptoris Missio.

Okazało się, że pieniędzy zebrano tyle, że uda się wybudować w Indiach nie jedną a pięć studni. Szacuje się, że codziennie z każdego ujęcia wody korzystać będzie około 300 trędowatych.

– W Indiach jest tak, że jak ktoś jest trędowaty, to właściwie jest zupełnie odsunięty na margines życia. Ludzie ci nie są obsługiwani w sklepach, nie mogą iść do lekarza – zauważa Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Redemptoris Missio.

Dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, zmarła w listopadzie ubiegłego roku w wieku 103 lat. Nazywana była „Matką Trędowatych”, poświęciła, bowiem swoje życie trędowatym pracując pośród nich przez 40 lat w Ugandzie. Papież Jan Paweł II uhonorował dr Błeńską- najwyższym odznaczeniem przyznawanym świeckim zaangażowanym w życie Kościoła- Orderem Świętego Sylwestra.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl