fot. https://twitter.com/KGPSP

Straż Pożarna: Zaraz po przyjeździe do Grecji skierowano nas do akcji; działamy 24 godziny na dobę

Zaraz po przyjeździe do bazy w Grecji zostaliśmy skierowani do akcji. Działamy 24 godziny na dobę. Silny wiatr i wysoka temperatura powodują, że sytuacja jest trudna – przekazał mł. bryg. Daniel Mucha, mówiąc o działaniach drugiej grupy strażaków z Polski w kraju położonym nad Morzem Śródziemnym.

„W pełni rozpoczęliśmy działania. Zaraz po przyjeździe do bazy zostaliśmy skierowani na odcinek bojowy. Od wczesnych godzin przedpołudniowych bardzo mocno rozwinął się pożar. Wiatr poczynił nam wiele szkód, zmieniał kierunek, a pożar się szybko się rozprzestrzeniał” – powiedział mł. bryg. Daniel Mucha.

Strażacy działają 24 godziny na dobę, ale co 12 godzin się zmieniają. System przewiduje pracę od godz. 6.00 do godz. 18.00 i od godz. 18.00 do godz. 6.00″.

„W takim trybie będziemy pracować. (…) Działania gaśnicze w dalszym ciągu trwają i jutro będzie ich kontynuacja na odcinku bojowym, gdzie jesteśmy teraz” – zaznaczył strażak.

Mł. bryg. Daniel Mucha wskazał, że patrząc na to, jak sytuacja rozwinęła się w poniedziałek, nie widać horyzontu czasowego zakończenia akcji.

„Jest bardzo dynamicznie – wysoka temperatura, bardzo mocne podmuchy wiatru, ściółka wysuszona maksymalnie. Wszystko pali się jak kartka papieru. Sytuacja jest trudna” – ocenił.

Jednocześnie powiedział, że współpraca ze stroną grecką przebiega bez zastrzeżeń.

„Niedawno mieliśmy odprawę z oficerami łącznikowymi, podczas której przekazano oczekiwania wobec nas i czekające na nas zadania. Współpraca w pełni przebiega w sposób, w jaki byśmy sobie życzyli” – dodał mł. bryg. Daniel Mucha.

W ostatnich tygodniach w Grecji wybuchło kilkaset pożarów z powodu długotrwałych upałów, podczas których temperatura sięgała 45 stopni Celsjusza. W akcji gaszenia pożarów biorą udział polscy strażacy z PSP. Obecnie gaszą pożary w okolicach Aten (Villia Attica, Keratea).

W poniedziałek wieczorem z Grecji wróciła pierwsza grupa strażaków, a w ich miejsce pojawiła się kolejna zmiana.

„To jest typowa zmiana osobowa, ponieważ sprzęt i samochody mamy na miejscu. Podmieniamy bezpośrednio ratowników” – mówił wcześniej mł. bryg. Daniel Mucha.

Zmiana odbyła się warunkach bojowych. Druga grupa strażaków, która w poniedziałek przed południem wyleciała do Grecji na wymianę, liczy 143 osoby, czyli tyle samo, co pierwsza.

Polska skierowała do Grecji dwa moduły GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles, czyli moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów) z Wrocławia i Poznania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl