fot. flickr.com

Straż Pożarna apeluje o to, by nie wchodzić bez potrzeby do lasów

Od początku roku doszło do ponad 5 tys. podpaleń traw i ponad 360 pożarów lasów. Większość z nich miała miejsce w marcu – informuje Państwowa Straż Pożarna.

Od początku miesiąca do pożarów lasów strażacy wyjeżdżali ponad 250 razy. Najwięcej interwencji było w województwie mazowieckim, dolnośląskim i świętokrzyskim. W marcu odnotowano też 4 100 podpaleń traw.

Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP kpt. Krzysztof Batorski wskazał, że wczesna wiosna sprzyja pożarom. Strażacy apelują o ostrożność.

– Marzec jest decydujący. Obniża się wilgotność ściółki, obniża się wilgotność terenów trawiastych i nieużytków, wzrasta temperatura powietrza i dochodzi do większej ilości pożarów. Apelujemy, by nie wchodzić do lasów, aby nie rozpalać ognisk blisko lasów, wśród traw, nieużytków. Na pewno nie jest wskazane wjeżdżanie do lasu pojazdem z silnikiem spalinowym. Najlepszą metodą ochrony lasu jest nasza nieobecność tam, szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z akcją #zostańwdomu – podkreślił kpt. Krzysztof Batorski.

Od 13 marca trwa kampania informacyjna pod hasłem „STOP pożarom traw”, która ma uświadamiać o stratach wynikających z ich podpalania. Kampanię prowadzi MSWiA we współpracy z Lasami Państwowymi.

RIRM

drukuj