fot. youtube.com

Straż Graniczna przejęła prawie 1,5 tony nielegalnego tytoniu

Funkcjonariusze Straży Granicznej przejęli na terenie powiatu zgorzeleckiego na Dolnym Śląsku blisko 1,5 tony nielegalnego suszu tytoniowego wartego prawie milion złotych. Zatrzymano dwóch Polaków – poinformowała w piątek Joanna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału SG.

,,Tytoń był przewożony w dwóch busach przez 33- i 46-latka – mieszkańców powiatu lubańskiego. Za posiadanie i przewożenie dużych ilości nielegalnego towaru objętego akcyzą grożą im teraz wysokie grzywny i do trzech lat pozbawienia wolności” – powiedziała Joanna Konieczniak.

Dwa samochody wyładowane tytoniowym suszem zatrzymano w czwartek w pow. zgorzeleckim. Ich kierowcy nie mieli dokumentów potwierdzających legalność ładunku, a sam jego transport nie został zgłoszony w systemie SENT służącym monitorowaniu przemieszczania wyrobów akcyzowych.

Po zważeniu okazało się, że w busach było 1422 kg tytoniowego suszu o wartości 998 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie przejęli funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno – Skarbowego.

Rzecznik przekazała PAP, że od początku tego roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG zapobiegli wprowadzeniu na ,,czarny rynek” 8,6 tony nielegalnego tytoniu o wartości ponad 4,1 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj