fot. https://x.com/Straz_Graniczna

Straż Graniczna podpisała umowę na modernizację zapory na granicy z Białorusią

Straż Graniczna poinformowała w środę o podpisaniu umowy na modernizację zapory technicznej na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem wiceszefa MSWiA, Macieja Duszczyka, wzmocnienie przęseł zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu ich lewarkami samochodowymi.

O podpisaniu umowy na modernizację zapory technicznej na granicy z Białorusią Straż Graniczna poinformowała w środę na platformie X.

„Przedmiotem umowy jest wzmocnienie przęseł bariery fizycznej. Wykonawcą jest Polimex Mostostal S.A. Na wykonanie zaplanowanych prac zakontraktowano kwotę ponad 117 mln zł. Termin realizacji – 11.2024 r.” – poinformowała we wpisie SG.

Do podpisania umowy odniósł się wiceszef MSWiA, Maciej Duszczyk.

„To jest jeden z kluczowych elementów poprawy zapory na granicy. Zdecydowanie utrudni, a nawet zapobiegnie rozginaniu przęseł lewarkami samochodowymi. To obecnie najpowszechniejszy sposób podejmowania prób forsowania granicy” – napisał na platformie X.

Wcześniej, w piątek, Straż Graniczna podpisała umowę w sprawie wzmocnienia bariery elektronicznej na granicy z Białorusią.

„Chodzi o dołożenie kamer w niektórych miejscach po to, by monitoring na granicy był jeszcze większy” – informowała rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Katarzyna Zdanowicz.

Dodała, że w ramach modernizacji bariery elektronicznej będzie też montowane dodatkowe oświetlenie.

Umowa ws. modernizacji zapory elektronicznej została podpisana w piątek w Komendzie Głównej SG z firmą Telbud SA. Wartość umowy to ponad 125,2 mln zł.

Bariera elektroniczna jest uzupełnieniem zbudowanej w 2022 r. na 186 km linii granicy w Podlaskiem tzw. bariery fizycznej (zapory) o wysokości 5,5 m, która również będzie wzmocniona.

Budowa stalowej zapory zakończyła się w czerwcu 2022 r. Kosztowała ok. 1,6 mld zł.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl