fot. PAP/Piotr Nowak

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej ruszą z Operacją Bezpieczne Podlasie

Od sierpnia ruszy Operacja Bezpieczne Podlasie. Poinformowano o tym na konferencji Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Głównym celem jest wsparcie Straży Granicznej przez żołnierzy Wojska Polskiego, utrzymanie zdolności przeciwzaskoczeniowych oraz zabezpieczenie i wspieranie sił wydzielonych do budowy Tarczy Wschód.   

Jednym z elementów Operacji Bezpieczne Podlasie będzie zwiększenie zaangażowania Sił Zbrojnych RP na granicy do 17 tys. żołnierzy. Chodzi o osiem tysięcy żołnierzy służących bezpośrednio przy granicy oraz dziewięć tysięcy będących w gotowości.

O szczegółach powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Wiesław Kukuła.

– Musimy pewną treścią wypełnić czas pośredni do roku 2028, kiedy Komponent Ochrony Pogranicza będzie osiągał swoją gotowość i gdy będziemy budować Tarczę Wschód. Z tego powodu uruchamiamy Operację Bezpieczne Podlasie. Do końca lipca wygaszamy Operację Gryf i Rengaw, przekształcając je w jedną. W każdą zmianę zaangażujemy do 17 tys. żołnierzy w dwóch kategoriach gotowości: żołnierzy na miejscu (…), których będziemy utrzymywać do ośmiu tysięcy, a pozostali żołnierze będą utrzymywani w gotowości do przerzucenia w 48 godzin – wyjaśnił gen. Wiesław Kukuła.

Operacja ma też na celu ujednolicenie procesu dowodzenia, tak aby żołnierz wiedział, przez kogo jest dowodzony. Ponadto wojskowi kierowani na granicę mają szkolić się i służyć razem.

Na konferencji przekazano też, iż każdy z tzw. kontyngentów będzie musiał przejść odpowiednią certyfikację, po której zostanie on zakwalifikowany do służby na granicy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl