fot. PAP/Rafał Guz

Stopy procentowe bez zmian, a inflacja będzie spadać wolniej

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała dotychczasowe stopy procentowe. Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, zapowiedział, że inflacja nadal będzie się obniżać, ale spadek ma być wolniejszy niż dotychczas.

inflacja

Główna stopa procentowa wynosi 5,75 procenta. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała ją na dotychczasowym poziomie.

– Nie powiem, czy to jest koniec obniżania stóp, czy nie. Natomiast podwyższania sobie nie wyobrażam – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe we wrześniu o 75 punktów bazowych oraz w październiku o 25 punktów. Środowa decyzja Rady zaskoczyła analityków, którzy spodziewali się kolejnej obniżki stopy referencyjnej o 0,25 procenta.

– Rada Polityki Pieniężnej musi dostosowywać swoje decyzje do obecnych warunków ekonomicznych oraz do przewidywań, choćby pod względem kształtowania się inflacji czy też sytuacji gospodarczej wyrażanej przez PKB – tłumaczył Adam Zabor, ekonomista.

Ekspert przywołał ostatnią decyzję Banku Centralnego Stanów Zjednoczonych.

– 1 listopada Fed – rezerwa federalna – również podjęła decyzję o braku zmian stóp procentowych – oznajmił ekonomista.

Inflacja w Polsce wyniosła w październiku 6,5 procenta rok do roku. To wskaźnik najniższy od dwóch lat. Prezes NBP spodziewa się dalszego spadku inflacji, ale znacznie wolniejszego niż w ostatnich miesiącach. W listopadzie i w grudniu możliwy jest nawet niewielki wzrost wskaźnika. Projekcja inflacji może się zmienić po nowym roku, czyli po nowelizacji ustawy budżetowej, którą przyjmie już nowy rząd. Nie wiadomo, czy zostaną utrzymane tarcze osłonowe i zerowy podatek VAT na żywność.

– W marcu będziemy wszystko wiedzieć – mamy nową projekcję i będziemy po nowelizacji ustawy budżetowej. Będzie dużo jasności. Proszę do tej projekcji marcowej przywiązać dużą wagę – zapowiedział prof. Adam Glapiński.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 procenta. Według założeń zostanie osiągnięty do końca 2025 roku.

TV Trwam News

drukuj