STOP pakietowi klimatycznemu

Trwa ogólnoeuropejska akcja zbierania podpisów przeciwko pakietowi klimatyczno-energetycznemu.

„Nie ma wątpliwości skutki pakietu będą dla Polski opłakane” – alarmuje Solidarna Polska.

W Katowicach odbędzie się dziś spotkanie, poświęcone Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej – zebrania miliona podpisów w krajach UE, w celu przeprowadzenia referendum nad wstrzymaniem pakietu klimatycznego.

Prezes SP Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że proponowany pakiet klimatyczny może doprowadzić do gwałtownych podwyżek cen prądu i ciepła nawet o 20-30 proc. oraz do nieuchronnego, znacznego wzrostu bezrobocia w kraju, a także do obniżenia poziomu życia obywateli. Wprowadzenie tych regulacji może także spowodować zamknięcia produkcji w różnych przedsiębiorstwach. Zmiany te mogą nastąpić już w przyszłym roku – akcentował prezes SP.

Na skutek pakietu klimatyczno-energetycznego bardziej opłaca się przenieść produkcję do Rosji, Indii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych czy do Brazylii niż produkować w Europie. (…) Nie ulega wątpliwości, że pakiet najbardziej uderzy w gospodarkę Polski. To w Polsce w wyniku pakietu klimatyczno-energetycznego nastąpią drastyczne podwyżki z  uwagi na strukturę energetyczną naszego kraju. Jednym słowem pakiet klimatyczno-energetyczny będzie prowadził do niekorzystnych, drastycznych zmian poziomu życia Polaków – informował europoseł Zbigniew Ziobro.

Sam koszt wprowadzenia pakietu może być równowarty 300 mld zł, ewentualnie uzyskaną przez Polskę z UE z programu spójności – dodał europoseł. W związku z tym – jak poinformował – SP zaproponowała wspólne porozumienie wszystkich sił parlamentarnych na rzecz przeciwdziałania pakietowi klimatyczno-energetycznemu.

W tej sprawie w Katowicach rozpocznie się dziś dwudniowe spotkania, gdzie odbędzie się debata oraz zostaną zaprezentowane raporty wiodących zagranicznych i polskich ekspertów z dziedziny energii i gospodarki. Przedstawiona zostanie również inicjatywa na rzecz zablokowania pakietu.

W Internecie można znaleźć stronę internetową „STOP pakietowi klimatycznemu. STOP drogiej energii”; w nowoczesny sposób chcemy zbierać podpisy poparcia dla prowadzonej przez nas akcji. Te podpisy będzie można zbierać również w sposób tradycyjny poprzez działanie wolontariuszy, ale też można będzie składać je drogą elektroniczną – dodał europoseł Zbigniew Ziobro.

Sprawa pakietu zostanie poruszona także podczas konferencji: „III Europejskiego Dnia Węgla”, która dziś rozpocznie się w Brukseli.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty. W debacie udział wezmą przedstawiciele zaangażowanych organizacji branżowych m.in. z Chin, RPA, Japonii, Australii i Polski.

 

Wypowiedź europosła Zbigniewa Ziobro

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj