fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Środowiska pro-life apelują do premiera o wsparcie dla rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o potrzebne wsparcie dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci.

Od listopada zeszłego roku zasiłek pielęgnacyjny wynosi 215 zł 84 grosze. Jednak to wciąż za mało, by pokryć wydatki wynikające z potrzeby zapewnienia opieki oraz pomocy osobie niepełnosprawnej.

– To jest kwota, która nie wystarcza na nic – ani na koszty rehabilitacji, ani na koszty sprzętu ortopedycznego, lekarstwa, specjalistyczną żywność. To jest jeden z podstawowych elementów, który w tej chwili otrzymują niepełnosprawni – wyjaśnia prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Wojciech Zięba.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zasiłek pielęgnacyjny został zwiększony o minimum 2 tys. zł miesięcznie, ale to nie jedyny postulat.

– Uwolnienie możliwości legalnej pracy dla ludzi pobierających świadczenie pielęgnacyjne. To jest takie świadczenie, które jest przyznawane opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Ono wynosi około 1800 złotych miesięcznie, ale pod warunkiem, że oni zrezygnują z pracy. To jest skrajna niesprawiedliwość. Rodzic zawsze będzie opiekunem, zawsze będzie się zajmował dzieckiem. Należy znieść ten zakaz dzielenia pracy ze świadczeniem pielęgnacyjnym, aby rodzice mogli dorobić do budżetu – mówi Wojciech Zięba.

Apel do premiera o pomoc dla niepełnosprawnych można podpisywać na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

 

TV Trwam News

drukuj