Środowa audiencja ogólna Głosić Ewangelię i nią żyć

W każdym pokoleniu rodzą się święci, którzy są w stanie dokonać odnowy ludzkich serc. Przypomniał o tym podczas wczorajszej katechezy Ojciec Święty i wskazał na wkład franciszkanów oraz dominikanów w odnowę Kościoła w XIII wieku.

W katechezie Benedykt XVI zwrócił uwagę, że założyciele dwóch wielkich rodzin zakonnych: św. Franciszek z Asyżu i św. Dominik Guzman, mieli „zdolność do czytania ze zrozumieniem znaków czasu, zdając sobie sprawę z wyzwań, w obliczu których stał Kościół ich czasów”. Odpowiedzią franciszkanów i dominikanów na ówczesne trudności, kiedy wierni z niesmakiem patrzyli na bogate życie, jakie prowadzili niektórzy duchowni, był styl życia według rady ewangelicznego ubóstwa budowany we wspólnocie z Kościołem widzialnym. – Także dziś, choć żyjemy w społeczeństwie, w którym często dominuje „mieć” nad „być”, jesteśmy bardzo wrażliwi na przykłady życia ubogiego i solidarnego, jakie poprzez heroiczne wybory dają ludzie wierzący – podkreślił Ojciec Święty. Przypomniał, że współczesny świat chętnie słucha mistrzów, którzy są świadkami. Dlatego podkreślił, że aby głosić Ewangelię, trzeba najpierw żyć tym, co się głosi.

Papież zwrócił się także w różnych językach do pielgrzymów. Kierując słowa do Polaków zachęcił do szczególnej modlitwy w intencji kapłanów. – Biorąc udział w niedzielnej Eucharystii, upraszajcie moralną doskonałość ich życia i wierność apostolskiej posłudze. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” – dodał Benedykt XVI po polsku.

Po audiencji Ojciec Święty spotkał się z Susanną Maiolo, która podczas Pasterki w Bazylice św. Piotra przewróciła Papieża. Jak głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, kobieta wyraziła ubolewanie z powodu tego, co się stało, a Ojciec Święty „zechciał okazać jej swe przebaczenie, jak również własne, serdeczne zainteresowanie i przekazać życzenie zdrowia”.


IM
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl