fot. PAP/EPA

Sri Lanka: W niedzielę wciąż nie będą odprawiane Msze św. z obawy przed zamachami

Kościół katolicki na Sri Lance zrezygnował z wcześniejszych planów wznowienia już w najbliższą niedzielę odprawiania Mszy św. Decyzję podjęto ze względu na „konkretne zagrożenie” kolejnymi zamachami w co najmniej dwóch świątyniach.

Ze względu na ostrzeżenia sił bezpieczeństwa „zdecydowaliśmy, że w niedzielę nie zostanie odprawiona żadna Msza św.” na Sri Lance – powiedział arcybiskup stołecznego Kolombo ks. kard. Malcolm Ranjith. Dodał, że „jest konkretne zagrożenie co do dwóch miejsc”.

Wcześniej ks. kard. Malcolm Ranjith planował, by od 5 maja Msze św. na Sri Lance ponownie zaczęły być odprawiane. Zawieszono je po serii zamachów w Niedzielę Wielkanocną na kościoły i hotele; w ich wyniku zginęło co najmniej 257 osób. Rany odniosło 496 osób; 47 z nich wciąż przebywa w szpitalu, z czego 12 na oddziałach intensywnej terapii.

Ks. kard. Ranjith w rozmowie z AFP poinformował jednak, że z powodu wciąż istniejącego zagrożenia atakami zdecydował się na odroczenie decyzji o wznowieniu Mszy św. do odwołania.

Poprzedniej niedzieli ks. kard. Malcolm Ranjith odprawił prywatną Mszę św., która była transmitowana w telewizji. Od zamachów w Wielkanoc przed kościołami na Sri Lance stoją uzbrojeni strażnicy.

Również ze względu na zagrożenie aktami terroru manifestacje z okazji Święta Pracy odwołały w środę partie polityczne.

Władze Sri Lanki oskarżają o zamachy lokalną organizację islamistyczną o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ), ale wskazały, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. Nie wykluczono również, że ataki były zorganizowane z zagranicy. Odpowiedzialność za zamachy wzięło na siebie Państwo Islamskie. Dotychczas w związku z atakami aresztowano ponad 150 podejrzanych.

PAP/RIRM

drukuj