Spotkanie ws. uzdrowiska

W urzędzie miasta Torunia odbyło się spotkanie przedsiębiorców, którzy wyrażają zastrzeżenia do stworzenia przez fundację Lux Veritatis w Porcie Drzewnym uzdrowiska. Prezydent Michał Zaleski zlecił wykonanie specjalnej dokumentacji, która pozwoli odpowiedzieć na wszystkie pytania.

W ubiegłym tygodniu w mediach ukazał się list otwarty w sprawie planów fundacji Lux Veritatis. Przedsiębiorcy wyrazili w nim zaniepokojenie dotyczące utworzenia uzdrowiska. Zdaniem firmy Nova Traiding oraz innych podmiotów inwestycja zmusiłoby ich do zamknięcia swojej działalności. Z takimi zarzutami nie zgadza się Lidia Kochanowicz – Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

– To były przesłanki pozamerytoryczne. Dotyczyły one raczej instytucji, a może osoby, która stoi za tym przedsięwzięciem. Mówiąc wprost – Ojca Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja. Myślę, że to był problem. Gdyby to był inny przedsiębiorca, który chciałby być tam aktywny pewnie to postępowanie wyglądało by zupełnie inaczej – mówiła Lidia KochanowiczMańk.

W związku z zastrzeżeniami przedsiębiorców z Portu Drzewnego prezydent Torunia Michał Zaleski zorganizował z nimi specjalne spotkanie.

– Prezydent przedstawił zamierzenia miasta co do sprawdzenia możliwości utworzenia strefy uzdrowiskowej. Rozwiał wątpliwości co do tego, że jeśli taka strefa uzdrowiskowa mogłaby powstać czy była by ona zagrożeniem dla ich działalności produkcyjnej. Potwierdził, że nie będzie – akcentowała dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Miasto zleci wykonanie specjalnego operatu, który wyjaśni całą sprawę i  pozwoli odpowiedzieć czy w Porcie Drzewnym powstanie strefa uzdrowiskowa.

– Możemy współdziałać na jednym terenie zarówno ci, którzy mają tam swój biznes i prowadzą działalność produkcyjno-usługową jak i my – zaznaczyła Lidia KochanowiczMańk

Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis podkreśliła, że utworzenie uzdrowiska to wielka szansa dla Torunia. Pracę znajdzie w nim co najmniej 160 osób. Zyskają także inni przedsiębiorcy.

– To jest, że dzisiaj Toruń ma turystę na jeden dzień. Gdyby miasto miało strefę uzdrowiskową ten turysta byłby tydzień albo dwa tygodnie – mówiła Lidia Kochanowicz – Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Woda z toruńskiej geotermii ma właściwości lecznicze zbliżone do tej z Ciechocinka.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj