Spotkanie ukraińskiej delegacji z przedstawicielami UE

Sytuacja na Ukrainie ciągle napięta. W Kijowie manifestanci nadal blokują siedziby prezydenta oraz rządu. Szef MSW wydał swoim podwładnym zakaz używania siły wobec uczestników pokojowych demonstracji. Dziś ma dojść do spotkania ukraińskiej delegacji z przedstawicielami dyplomacji UE.

W Kijowie trwają demonstracje zwolenników integracji europejskiej, protestujących przeciwko odłożeniu przez władze ukraińskie podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE. Demonstranci domagają się dymisji najwyższych władz kraju.

„Dlaczego tu jestem? Przede wszystkim jestem Ukraińcem; chce mieszkać w moim państwie. Wszyscy ci ludzie, którzy przychodzą tu na Majdan są za  cywilizowanym, dobrym życiem” – powiedział jeden z uczestników protestów.

Ukraińcy chcą zmian, wielu z Unią wiąże nadzieje na zmianę bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej.

– Jest trudno, jest wiele bardzo biednych osób, którym nie wystarcza pieniędzy na podstawowe życie: żeby kupić jedzenie, żeby się ubrać. Jestem zwolennikiem zmian. Chciałbym żeby wszystko się zmieniło. Chciałbym lepszego życia, chciałbym pracować i rozwijać się na Ukrainie, a nie za granicą – wyjaśnił Igor, uczestnik demonstracji.

Mimo bardzo napiętej sytuacji, spowodowanej również krwawym tłumieniem demonstracji przez oddziały milicji Berkut, wciąż istnieje szansa na pokojowe rozwiązanie.

– Tutaj jest bardzo ważna rola Polski, Europy i Brukseli. Trzeba namówić strony konfliktu, aby usiąść do okrągłego stołu. Rewolucja kończy się przyzwoity kiedy ludzie rozwiązują problemy w sposób pokojowy, godzą się i siadają do rozmów. Wszelkie rozwiązania uliczne, siłowe przynoszą ofiary. Tego Ukrainie nie powinniśmy życzyć – powiedział dr Adam Kulczycki, socjolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Rozwiązaniu wewnętrznego konfliktu ma sprzyjać podjęcie dalszych rozmów w sprawie umowy stowarzyszeniowej. Według zapowiedzi premiera Mykoły Azarowa ukraińska delegacja złoży wizytę w Brukseli. Dyplomacja UE potwierdziła, że uzgodniono przyjazd delegacji, ale nie była w stanie potwierdzić daty ani szczebla spotkania z władzami Ukrainy.

W Brukseli szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zwróci się do konferencji przewodniczących PE o przedłużenie misji wysłanników europarlamentu Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa, mimo że Ukraina nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z UE. Dziś w Kijowie z ukraińska opozycja i władzami spotka się szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

TV Trwam News

drukuj