Fot. PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie prezydentów Polski i Litwy. A. Duda: Oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzję co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego. Wsparcie ze strony UE jest naszym krajom potrzebne

Prezydenci Polski i Litwy oczekują, że Rada Europejska podejmie decyzję w sprawie sankcji wobec Białorusi. Ma to związek z wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki kryzysem migracyjnym i atakiem hybrydowym wobec Polski, Litwy, Łotwy i szeroko pojętej Unii Europejskiej.

Prezydent Andrzej Duda odbywa dwudniową wizytę w Wilnie. Rozmawiał już „w cztery oczy” z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą, a następnie miało miejsce posiedzenie Rady Prezydenckiej.

Na wspólnej konferencji szef państwa polskiego podkreślił, że Polska „z całą odpowiedzialnością” podchodzi do ochrony granicy z Białorusią przed kryzysem migracyjnym.

– To jest rodzaj hybrydowego ataku, jakiego dokonuje dzisiaj reżim Aleksandra Łukaszenki na terytorium Polski, Litwy, Łotwy i szeroko pojętej Unii Europejskiej. W związku z powyższym oczekujemy solidarności. Oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzję co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego i tę kwestię trzeba będzie podnosić w ramach Rady Europejskiej, bo tego typu wsparcie ze strony Unii Europejskiej jako wspólnoty jest naszym krajom z całą pewnością dzisiaj potrzebne. Podkreślę jeszcze raz – wywiązujemy się ze swoich zobowiązań, strzeżemy granicy, a także współpracujemy ze sobą w tym zakresie – mówił prezydent RP.

Zdaniem prezydenta Gitanasa Nausedy atak hybrydowy ze strony Białorusi pokazuje, że trzeba wzmacniać ochronę granic zewnętrznych UE oraz zwiększać odporność na tego typu ataki w przyszłości.

Prezydenci Polski i Litwy rozmawiali też m.in. o polityce energetycznej i wojskowej.

Polska para prezydencka w ramach wizyty weźmie udział w obchodach 230-lecia Zaręczenia Polski i Litwy w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

RIRM

drukuj