fot. flickr.com

Spotkanie Eurogrupy ws. Grecji

Na godz. 15.00 w Brukseli zaplanowano spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Głównym tematem rozmów pozostaje Grecja.

Ministrowie finansów mają omówić stan negocjacji w sprawie wypłaty ponad 7 miliardów euro pomocy, jakie prowadzone są na poziomie ekspertów. Mimo że Ateny balansują na granicy niewypłacalności, negocjacje ws. reform na razie nie przynoszą przełomu, który pozwoliłby odblokować kolejną pożyczkę.

Zmiany miałyby dotyczyć m.in.: redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, zmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych oraz postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego. Bez wymaganych reform – co bardzo wyraźnie podkreślili na ostatnim spotkaniu pod koniec kwietnia w Rydze ministrowie finansów UE – pieniędzy nie będzie.

–  Wypowiedzi dotyczące sytuacji Grecji były jasne i na temat. Być może bardziej na miejscu niż w ciągu ostatnich miesięcy. Nie było żadnych głośnych argumentów ani emocji, jedynie faktyczne sprawozdanie. To nie był mecz pomiędzy krajami. To był mecz pomiędzy Grecją, a Eurogrupą – która wyraźnie stwierdziła, w którym kierunku należy iść – powiedział Johann Schelling, australijski minister finansów.

Z końcem czerwca program ratunkowy dla Grecji wygasa. Jeśli Grecja nie otrzyma kolejnej transzy pomocowej grozi jej niewypłacalność. Bez zastrzyku gotówki Ateny zdołają zapewnić sobie finansowanie do czerwca włącznie, ale nie będą w stanie wywiązać się z przypadających na lipiec i sierpień zobowiązań wobec Europejskiego Banku Centralnego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj