Spotkanie ekologów z władzami ws. Puszczy Białowieskiej

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się dziś spotkanie z organizacjami ekologicznymi, władzami samorządowymi i przedstawicieli Kościoła ws. Puszczy Białowieskiej. Aktywiści ekologiczni twierdzą, że Ministerstwo Środowiska chce zwiększyć kilkukrotnie wyrąb drzew na terenie  Puszczy.

Nadleśnictwa, które administrują Puszczą Białowieską, nie mogą jednak zapobiec inwazji kornika. Wśród drzew, które obumarły, dominuje świerk i jesion.

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska podkreśla, że żadne decyzje ws. puszczy na razie nie zapadły. Uspokaja także, że teren ten jest chroniony prawem polskim i europejskim. Minister poinformował, że według wstępnej inwentaryzacji, w trzech nadleśnictwach kornik zniszczył kilka milionów  metrów sześciennych drewna.

Suchych drzew, przewracających się w tej chwili jest 2,5 mln metrów sześciennych samego świerku. Ale nie tylko o świerk chodzi – ginie gatunek niezwykle cenny. Zostałem zaproszony przez panią premier. Spotkamy się z protestującymi i zobaczymy, jakie są ich postulaty. Wiem, że przychodzą tam mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, niezależne miejscowe organizacje oraz przedstawiciele Kościoła, gdyż uważają, że dzieje się krzywda im i Puszczy Białowieskiej – zaznacza minister prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska spotkał się niedawno z komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska ws. Puszczy Białowieskiej. Bruksela zapowiada monitorowanie Puszczy, ponieważ giną tam siedliska priorytetowe.

W obronie Puszczy Białowieskiej odbył się protest w Warszawie tzw. Marsz Entów. Zdaniem organizatorów marszu, las sam obroni się przed plagą kornika.

 

RIRM

drukuj